Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MKiDN informuje:
W sobotę 21 kwietnia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin rozpocznie dwudniową wizytę w Niemczech. Wiceminister weźmie udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Sachsenhausen. W obchodach będzie uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, byłe więźniarki, które przeżyły obóz, ich rodziny, a także polska młodzież.
- To nasz obowiązek - pamiętać o tysiącach Polek zamordowanych w bestialski sposób w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i o wszystkich, którzy stracili życie w obozach Ravensbrück i Sachsenhausen. Chcemy uczcić ich pamięć, ale również pokazać całemu światu, że pamięć o tej zbrodni nie przemija – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Uroczystości w Miejscu Pamięci Ravensbrück
Uroczystości w Ravensbrück rozpoczną się w niedzielę 22 kwietnia poranną modlitwą przy grobie polskich więźniarek na cmentarzu komunalnym w Fürstenberg an der Havel. Centralne uroczystości z udziałem więźniarek, miejscowych władz oraz zaproszonych gości rozpoczną się o godz. 10:00.
Na godz. 11:30 zaplanowane jest złożenie kwiatów przez byłe więźniarki i delegacje urzędów pod pomnikiem głównym oraz pod czterema polskimi miejscami pamięci. Tradycją uroczystości rocznicowych w Ravensbrück jest również wrzucanie kwiatów do przyległego jeziora, gdzie były wrzucane prochy zmarłych więźniarek.
Uroczystości w Miejscu Pamięci Sachsenhausen
W niedzielę 22 kwietnia wiceminister kultury Jarosław Sellin wraz z delegacją weźmie udział również w uroczystościach rocznicowych w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
W Miejscu Pamięci Sachsenhausen corocznie są organizowane tzw. uroczystości rozproszone, w ramach których delegacje z krajów grup etnicznych osób uwięzionych i zamordowanych tym obozie koncentracyjnym oddają hołd i upamiętniają swoich rodaków.
W ramach polskiej uroczystości zaplanowane jest upamiętnienie ofiar poprzez złożenie wieńców i kwiatów przy polskich miejscach pamięci na terenie obozu: tablicy profesorów krakowskich i ogólnej tablicy poświęconej polskim więźniom, budynku dawnego więzienia (tablica Gen. Grota-Roweckiego), miejscu uwięzienia bpa Gorala, miejscu rozstrzeliwań, pomniku Gen. Grota-Roweckiego i księży katolickich (oba poza terenem obozu).
Informacje o byłych niemieckich obozach koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen. https://newsletter.mkidn.gov.pl/media/Informacje.docx
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.04.2018, 17:56 |
Źródło informacji | MKiDN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |