Pobierz materiał i Publikuj za darmo
UE proponuje 3-procentowy podatek od przychodów firm, które w skali globalnej osiągają ze sprzedaży internetowej łączne roczne przychody w wysokości 750 mln euro, a w skali UE - przychody w wysokości 50 mln euro.
Na konferencji prasowej po zakończenie dwudniowego posiedzenia ministrów finansów UE w Sofii unijny komisarz ds. gospodarki i finansów Pierre Moscovici stwierdził, że w sprawie "istnieje wiele różnych poglądów". "Niektóre kraje nie chcą podejmować decyzji w ostatniej chwili" - dodał bułgarski minister finansów Władisław Goranow.
Według KE digitalne spółki płacą znacznie niższe podatki w porównaniu z firmami z innych branż, ponieważ w szeregu państwach nie mają miejscowych przedstawicielstw lub mają je w krajach o dogodnych warunkach podatkowym. Do szybkiej zmiany opodatkowania wzywają przede wszystkim Niemcy i Francja. Decyzja jednak powinna być podjęta jednogłośnie przez wszystkie kraje członkowskie, a o taką zgodę jest na razie trudno.
Decyzja w tej sprawie może dotknąć takie firmy jak Amazon, Facebook, Google. Według propozycji KE podatek ten trzeba będzie płacić w kraju, w którym towary i usługi zostały dostarczone.
Wcześniej w sobotę Moscovici stwierdził, że podatek od zysku ze sprzedaży towarów i usług w internecie, a także od reklam w sieciach społecznościowych będzie korzystny dla wszystkich Europejczyków i nie jest reakcją na wprowadzone przez USA cła na aluminium i stal. (PAP)
Ewgenia Manołowa
man/ sp/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.04.2018, 11:16 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |