Newsletter

NFOŚiGW: jak zdobyć pieniądze z Programu LIFE? NFOŚiGW organizuje szkolenia i konsultacje (komunikat)

04.05.2018, 14:20aktualizacja: 04.05.2018, 14:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza na serię bezpłatnych szkoleń i konsultacji dotyczących tworzenia projektów oraz aplikowania o środki z Programu LIFE w tegorocznym naborze. Majowe spotkania zostały podzielone na poszczególne obszary priorytetowe wskazane przez Komisję Europejską.

Na szkoleniach, które odbędą się w maju, eksperci NFOŚiGW przedstawią zasady tworzenia fiszek koncepcyjnych (concept note) i składania wniosków w 2018 r. Wyjaśnią również wszystkie etapy tworzenia wniosku i jego oceny przez Komisję Europejską. Będzie też czas na omówienie tegorocznych nowości (zmian) w Programie LIFE oraz możliwość rezerwacji konsultacji indywidualnych, planowanych w drugiej połowie maja br.

We wtorek, 15 maja 2018 r. odbędzie się szkolenie LIFE dotyczące projektów innowacyjnych dotyczących priorytetu Ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami (1.1). Ze względu na zbieżność tematyczną spotkanie jest dedykowane również wnioskodawcom zainteresowanym składaniem wniosków w ramach dwóch innych obszarów priorytetowych: Łagodzenie skutków zmian klimatu (2.1) oraz Dostosowywanie się do skutków zmiany klimatu (2.2).

Następnie w czwartek, 17 maja 2018 r. eksperci Narodowego Funduszu przeszkolą potencjalnych beneficjentów programu LIFE, przygotowujących przedsięwzięcia z obszaru aktywnej ochrony przyrody w obrębie priorytetu Przyroda i Różnorodność biologiczna (1.2).

Z kolei w piątek, 18 maja 2018 r. przedstawione zostaną wytyczne dotyczące kampanii i projektów informacyjnych w ramach priorytetu Zarządzanie i informacja w zakresie środowiska (1.3). Na szkolenie zgłosić się mogą także ci, którzy zamierzają ubiegać się o pomoc w ramach priorytetu Zarządzanie i informacja w zakresie klimatu (2.3).

O uczestnictwie w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są za pomocą formularza dostępnego na stronie: http://www.nfosigw.gov.pl/formularze/formularz-zgloszeniowy-na-szkolenia-life---maj-2018/. Zgłaszać można się na wszystkie trzy szkolenia jednocześnie. Spotkania odbędą się w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie (ul. Konstruktorska 3a, sala 102) o godz. 10:00 i obejmą takie szczegółowe zagadnienia, jak: wprowadzenie do programu LIFE; zasady oceny Komisji Europejskiej w naborze 2018; rodzaje i zasady wypełniania formularzy do wniosku; a także warunki współfinansowania projektów ze środków NFOŚiGW. Szkolenia sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu Budowy Potencjału LIFE nr: LIFE14 CAP/PL/000011.

Unijny Program LIFE obejmuje dwa obszary. Podprogram na rzecz Środowiska skupia się na takich priorytetach, jak: ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami, przyroda i różnorodność biologiczna, zarządzanie i informacja w zakresie środowiska. Natomiast podprogram na rzecz Klimatu dotyczy następujących zagadnień: ograniczenie wpływu człowieka na klimat, dostosowanie się do skutków zmian klimatu, zarządzanie i informacja w zakresie klimatu.

Procedura składania wniosków w naborze 2018 w ramach podprogramu Środowisko została uproszczona do dwóch etapów. Pierwszym będzie złożenie „koncepcji” (concept note) o objętości około 10 stron, co pozwoli potencjalnym beneficjentom zaoszczędzić czas i zasoby. Wnioskodawcy, których projekty zostaną pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów Komisji Europejskiej, przejdą do drugiego etapu i ich autorzy będą mogli przedstawić kompletny wniosek, bazując równocześnie na uwagach, które otrzymali. Obowiązujące i ważne w tym przypadku terminy to: połowa czerwca 2018 r. – złożenie koncepcji, październik 2018 r. – informacja o zakwalifikowanych wnioskodawcach, styczeń 2019 r. – składanie pełnych wniosków. Jeśli chodzi o podprogram Klimat, to procedura składania wniosków pozostaje niezmieniona. Wnioskodawcy będą musieli przygotować od razu pełne wnioski i złożyć je we wrześniu 2018 r.

Od stycznia do czerwca 2019 r. Komisja Europejska planuje ocenę i rewizję wszystkich wniosków, a w lipcu – podpisywanie umów o dofinansowanie tak, aby w drugiej połowie przyszłego roku mogły rozpocząć się wybrane przedsięwzięcia.

Beneficjentem Programu LIFE może być każdy podmiot zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej – zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, komercyjne i niekomercyjne. Jest to więc szansa na przykład dla samorządów, które przy unijnym wsparciu mogą rozwiązać swoje problemy środowiskowe i klimatyczne. To także zielone światło dla inicjatyw państwowych jednostek budżetowych, ośrodków badawczych i naukowych, organizacji pozarządowych i polskiego biznesu. Zgłaszane przedsięwzięcia mogą być realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami krajowymi lub międzynarodowymi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.05.2018, 14:20
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii