Newsletter

MS: bezpieczeństwo dla przedsiębiorców – mocniejsza ochrona tajemnicy handlowej (komunikat)

08.05.2018, 14:26aktualizacja: 08.05.2018, 14:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Rząd przyjął dziś (8 maja) przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która wzmacnia ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Dzięki nowym przepisom tajemnice handlowe, licencyjne, technologiczne czy organizacyjne – stanowiące we współczesnej gospodarce największą wartość – będą w Polsce bardziej bezpieczne.

Projekt znacznie zwiększa gwarancje dla uczciwych przedsiębiorców. W myśl nowych przepisów, naruszeniem prawa będzie samo pozyskanie tajemnicy przedsiębiorstwa (np. poprzez kopiowane dokumentów) bez zgody uprawnionego przedsiębiorcy. Będzie to traktowane jako podlegający sankcjom czyn nieuczciwej konkurencji, nawet jeśli nie dojdzie do ujawnienia i wykorzystania poufnych informacji.

Na odpowiedzialność karną, nawet do dwóch lat więzienia, narazi się każdy, kto ujawni lub wykorzysta tajemnice przedsiębiorstwa przedstawione w postępowaniu sądowym lub aktach sprawy – o ile w postępowaniu tym sąd wyłączył jawność rozprawy. Przepis ten dotyczy na przykład biegłych, tłumaczy, protokolantów, ale też sędziów. Poszkodowani przedsiębiorcy uzyskają przed sądem gospodarczym dodatkowe możliwości dochodzenia swych roszczeń i zadośćuczynienia stratom. Dziś mogą jedynie domagać się odszkodowania na ogólnych zasadach, co często nie stanowi odpowiedniej rekompensaty i nie zapobiega kolejnym aktom nieuczciwej konkurencji.

Nowe przepisy pozwolą określić odszkodowanie jako równowartość opłaty licencyjnej należnej z tytułu korzystania z tajemnicy przedsiębiorstwa. Sąd będzie mógł również wyznaczyć wynagrodzenie, jakie będzie należało się właścicielowi licencji czy technologii, jeśli do naruszenia jego praw dojdzie w przyszłości. Przepis ten ma na celu uniemożliwienie produkowania i oferowania towarów powstałych w następstwie naruszenia tajemnicy handlowej i nieuprawnionego wykorzystania know-how innego przedsiębiorstwa.

Dotkliwą sankcją za nielegalne wykorzystywanie cudzej myśli technicznej czy logistyki będzie również możliwość nałożenia na nieuczciwe firmy obowiązku ogłaszania w mediach skazujących ich wyroków.

Przepisy, przewidziane w nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, dostosowują polskie prawo do standardów zawartych w dyrektywie Unii Europejskiej. Dzięki ujednoliconym regulacjom wszyscy przedsiębiorcy działający na wspólnym rynku będą mogli korzystać z takiej samej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ rosa/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2018, 14:26
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ