Newsletter

MPiT: podsumowanie wizyty ministra Kościńskiego w Singapurze (komunikat)

18.05.2018, 16:36aktualizacja: 18.05.2018, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

"Polska i Singapur stają się sobie coraz bliższe"

Wiceminister Tadeusz Kościński uczestniczył w oficjalnej wizycie polskiej delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Piotra Glińskiego do Singapuru. Okazją do przeprowadzenia misji gospodarczej w jednej z najsilniejszych gospodarek świata, stała się inauguracja bezpośredniego połączenia PLL LOT na trasie Warszawa – Singapur. Tematami rozmów wiceszefa resortu z przedstawicielami rządu Singapuru oraz środowiskami biznesowymi były inwestycje, usługi FinTech oraz zacieśnianie współpracy handlowej.

Bezpośrednie połączenie oznacza, że Polska i Singapur stają się sobie coraz bliższe. Singapur jest już jednym z największych rynków docelowych dla polskiego eksportu wśród krajów ASEAN z dużym potencjałem rozwojowym w przyszłości, szczególnie w kontekście pomyślnie postępujących negocjacji regionalnego porozumienia o wolnym handlu między UE a ASEAN.

- Otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawą to, po uruchomieniu w ubiegłym roku Biura Zagranicznego PAIH w Singapurze, kolejny krok ku temu, aby Polska stała się bramą Europy dla biznesu i inicjatyw gospodarczych z krajów azjatyckich. Mamy również nadzieję, że Singapur będzie taką bramą do rynków Azji Południowo-Wschodniej dla polskiego biznesu i środowisk start-upowych – powiedział minister Kościński.

Na agendzie spotkania znalazły się rozmowy na wysokim szczeblu z Tharmanem Shanmugaratnamem, ministrem odpowiedzialnym za politykę społeczną i ekonomiczną, a także z dr Koh Poh Koon, sekretarzem stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu (MTI), w trakcie których rozmawiano o zwiększaniu zaangażowania inwestycyjnego Singapuru w Polsce w perspektywicznych obszarach, do których zaliczają się: IT/ICT, transport miejski, smart cities, żywność ekologiczna i przetwórstwo spożywcze, przemysł stoczniowy i inżynieria lotnicza. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii spotkał się także z Ho Meng Kit, przewodniczącym Singapurskiej Federacji Biznesu.

Istotnym punktem programu wiceministra Kościńskiego były spotkania dotyczące branży FinTech. Polska jest największym ośrodkiem FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej (wartość 856 mln dolarów z 2,2 mld dolarów w 2017 r.), gotowym i otwartym na ekspansję zagraniczną.

- Nasze rodzime rozwiązania FinTech głównie z zakresu technologii płatności kartowych, mobilnych i internetowych (pay-by-link), usług dla biznesu czy też platform transakcyjnych i handlowych są w awangardzie innowacji i cieszą się uznaniem na świecie – informował Kościński.

Promocji polskich startupów, w dużej mierze z branży FinTech, poświęcone zostało seminarium organizowane przez PAIH pn. „Business opportunities for start-ups in Singapore”. W spotkaniu uczestniczyły polskie start-upy już funkcjonujące na rynkach Singapuru i regionu Azji i Pacyfiku. W trakcie seminarium dzieliły się z swoimi doświadczeniami biznesowymi z zainteresowanymi wejściem na te rynki polskimi firmami. W Singapurze z powodzeniem działają takie polskie start-upy jak m.in: SilentEight (fintech), Nuadu (edutech), Capital match (usługi finansowe).

Minister Kościński, kontynuując rozmowy związane z współpracą w zakresie innowacji FinTech, odwiedził Fintech Innovation Lab w Monetary Authority of Singapore, gdzie z spotkał się z szefem tej instytucji – Sopnendu Mahanty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2018, 16:36
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ