Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: działania prokuratury związane z przestępstwami popełnionymi przez grupy przestępcze powiązane ze środowiskiem pseudokibiców (komunikat)

21.05.2018, 17:15aktualizacja: 21.05.2018, 17:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Krajowa informuje, że Prokuratura Rejonowa Poznań - Grunwald w Poznaniu prowadzi czynności sprawdzające dotyczące zdarzeń, które miały miejsce 20 maja 2018 roku podczas imprezy masowej podwyższonego ryzyka – meczu piłkarskiego Lech Poznań - Legia Warszawa, który odbył się w godzinach 18.00 - 20.00 na Stadionie Miejskim w Poznaniu przy ulicy Bułgarskiej.

W sprawie tej nie zastosowano przepisów kodeksu postępowania karnego o postępowaniu przyspieszonym, albowiem sprawcy nie zostali ujęci na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem zatrzymani, co, zgodnie z art. 517b par. 1 kodeksu postępowania karnego, jest warunkiem koniecznym do zastosowania tego trybu.

W chwili obecnej analizowane są nagrania monitoringu w celu ustalenia sprawców. Dziś o godz. 15 w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu z udziałem Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Poznaniu odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Jego przedmiotem będzie omówienie stanu bezpieczeństwa na meczu piłki nożnej pomiędzy KKS Lech Poznań - Legia Warszawa z dnia 20 maja 2018 roku.

Czynności prowadzonego przez wielkopolskich prokuratorów to nie jedyne działania wymierzone w przestępców, którzy przeniknęli do środowiska związanego z pseudokibicami.

Prokuratorzy z Małopolski oraz ze Śląska przeprowadzili dziś (21 maja 2018 roku) realizacje, w wyniku których zatrzymani zostali członkowie zorganizowanej grupy przestępczej o nazwie „Wisła Sharks” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców klubu TS Wisła Kraków oraz założyciel i kierujący grupą przestępczą związaną z pseudokibicami Ruchu Chorzów.

Na polecenie prokuratorów Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Krakowie dziś (21 maja 2018 roku) zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która od 2006 do 2016 roku w Krakowie i na obszarze województwa małopolskiego zajmowała się handlem narkotykami, pobiciami oraz przestępstwami przeciwko porządkowi publicznemu i mieniu.

Natomiast na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach także dziś (21 maja 2018 roku) zostało zatrzymanych 28 osób podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, które w latach 2014-2017 na terenie Śląska i Małopolski zajmowały się produkcją i handlem narkotykami, rozbojami i pobiciami oraz kradzieżami. Wśród zatrzymanych jest założyciel i kierujący śląską grupą – Łukasz L. ps. Lucky. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie ogłoszono im łącznie około 80 zarzutów.

O sprawach piszemy szerzej:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/prokuratura-zatrzymala-szefa-mafii-ze-slaska/

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zatrzymania-czlonkow-krakowskiej-mafii/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/tgo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2018, 17:15
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ