Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Regionalna w Białymstoku nadzoruje postępowanie dotyczące działalności Galleri New Form. Zostało ono wszczęte na skutek zawiadomienia złożonego przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Komisję Nadzoru Finansowego.
Podejrzana poszukiwana jest listem gończym
Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do wydania postanowienia o przedstawieniu Joannie Segelström zarzutów popełnienia przestępstw. W dniu 5 kwietnia 2018 roku prokurator zarzucił jej prowadzenie bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych i prawnych w celu obciążenia ich ryzykiem, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 300 milionów złotych klientów Galleri New Form oraz „prania brudnych pieniędzy” (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 171 ust. 1 Prawa bankowego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego, art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego).
Podejrzana nie przebywa na terytorium Polski, w związku z tym nie przeprowadzono czynności z jej udziałem.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Białymstoku 27 kwietnia 2018 roku zastosował wobec Joanny Segelström środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na czas 30 dni od dnia zatrzymania, tj. od chwili rzeczywistego pozbawienia wolności.
Postanowieniem z 16 maja 2018 roku, wydanym na skutek zażalenia obrońcy podejrzanej, Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
W dniu 18 maja 2018 roku wydane zostało postanowienie o poszukiwaniu Joanny Segelström listem gończym. Obecnie trwają czynności mające na celu doprowadzenie do zatrzymania podejrzanej.
Pokrzywdzeni stracili 300 milionów złotych
W toku śledztwa dotychczas ustalono, że Galleri New Form oferowała inwestycje w dzieła sztuki. Polegały one na nabyciu prawa własności dzieła sztuki na okres od co najmniej 6 miesięcy do roku. Podmiot gwarantował zwrot kapitału powiększony o 36 proc. zysku w skali roku poprzez odkupienie udziału po upływie oznaczonego umową terminu.
Na skutek przestępczej działalności osób reprezentujących Galleri New Form pokrzywdzeni stracili około 300 milionów złotych.
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili przeszukania w kilkunastu miejscach na terenie Warszawy, Trójmiasta i Białegostoku. W wyniku przeprowadzonych czynności ujawniono kilka milionów złotych w gotówce oraz znaczne ilości złota i srebra w postaci sztabek i monet. Zabezpieczono komputery, telefony oraz obszerną dokumentację handlową.
Ponadto w toku śledztwa przesłuchano ponad 200 pokrzywdzonych. Czynności te przeprowadzali funkcjonariusze ABW oraz prokuratorzy Prokuratur Okręgowych na obszarze całej Polski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.05.2018, 15:05 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |