Newsletter

Kwestia pisowni „w“ jest nadal w toku

30.05.2018, 15:54aktualizacja: 30.05.2018, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EFHR
EFHR

Sąd Dzielnicowy Miasta Wilna przyjął kolejne orzeczenie, w którym zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego (USC) zmienić nazwisko obywatelki Litwy, która wyszła za mąż za obywatela Polski, na „Wojewoda“. Wg oceny sądu, zakaz przyznania nazwiska „Wojewoda“ jest nieproporcjonalny w stosunku do niedogodności, których doznałaby wnioskodawczyni w związku z zakazem wydania jej aktu ślubu z przybranym przez nią nazwiskiem męża z literą „w“. Zakaz wpisania do Ewidencji przybranego nazwiska męża z literą „w“ stworzyłby również warunki do naruszenia zasad poszanowania życia prywatnego oraz rodzinnego, jak również prawa do imienia i nazwiska.

Wnioskodawczyni w Polsce jest identyfikowana w dokumentach pod nazwiskiem „Wojewoda“. Dlatego zakaz wpisania do Ewidencji oraz zakaz wydania jej aktu ślubu z przybranym nazwiskiem „Wojewoda“ stworzyłby wnioskodawczyni administracyjnych, osobistych oraz zawodowych niedogodności, zmieniając już posiadane dokumenty, jak również potwierdzając ich autentyczność, podróżując lub przetwarzając dokumenty dzieci.

Jest to już 36. orzeczenie sądowe w sprawach pisowni imion i nazwisk, które prowadzi Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR). W chwili obecnej jest zarejestrowanych kilka projektów ustaw w sprawie pisowni imion i nazwisk, lecz kwestia ta nie jest nawet uwzględniona w programie sesji wiosennej w Sejmie.

Reprezentant wnioskodawców w sądzie i pomocnik adwokata Ewelina Dobrowolska przypomina, że w 2015 roku Sąd Dzielnicowy Wilna po raz pierwszy zobowiązał wydać akt ślubu z literą „w“. Sąd stwierdził, że nietykalność życia osobistego i rodzinnego osoby musi być priorytetem ponad żądaniem państwa w celu ochrony tożsamości kulturowej, co jest sprzeczne z nowymi warunkami od czasu wstąpienia Litwy do Unii Europejskiej, swobodnego przepływu obywateli, faktu, że państwa Unii już nie dzielą granice oraz sprzeczne z prawem do przybrania wybranego nazwiska.

Do tej pory sądy wydały korzystne orzeczenia dotyczące wydawania dokumentów stanu cywilnego z literami „w“, „x“ lub „q“, a rodziny coraz częściej zwracają się do sądów z powodu pisowni imion i nazwisk. Mimo tych okoliczności ustawodawca nadal nie przyjmuje ustawy rozwiązującej problem pisowni imion i nazwisk.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.05.2018, 15:54
Źródło informacji EFHR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ