Newsletter

MPiT: Belgowie chcą zainwestować w Nysie (komunikat)

01.06.2018, 18:45aktualizacja: 01.06.2018, 18:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Polska może zyskać nowego dużego inwestora. Belgijska firma Umicore jest poważnie zainteresowana, aby właśnie w Polsce produkować najistotniejszy składnik baterii do pojazdów elektrycznych. Po decyzji o utworzeniu fabryk komponentów do takich pojazdów w Chinach i Korei Umicore postanowiła zlokalizować nową inwestycję w Europie.

Jedną z silnie rozważanych lokalizacji jest Nysa.

Fabryka w Nysie byłaby pierwszym zakładem produkcyjnym tego typu w Europie. Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach produkcyjnych opracowanych w celu spełnienia najwyższych standardów wydajności i jakości w branży motoryzacyjnej. Pierwsza faza tej inwestycji została uwzględniona w programie

o wartości 660 milionów euro ogłoszonym przez firmę na początku tego roku. Dostawy mają rozpocząć się pod koniec 2020 r.

- Cieszymy się, że następna duża, innowacyjna firma chce inwestować w Polsce. To już kolejny przykład dużej zagranicznej inwestycji w Polsce w tym roku, po decyzji o rozpoczęciu wspólnego przedsięwzięcia MTU i Lufthansa Technik w Jasionce i budowie jednego z największych i najnowocześniejszych zakładów - EME Aero, w którym prowadzone będą serwis, naprawa i przegląd silników lotniczych. To pokazuje, że polityka inwestycyjna rządu przynosi konkretne efekty. Inwestycja Umicore byłaby jednak szczególnie istotna, gdyż firma produkowałaby w Polsce najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty baterii do pojazdów elektrycznych, które pozwalają magazynować więcej energii i zwiększyć zasięg dla samochodu elektrycznego. Co więcej Umicore stawia całkowicie na zieloną energię, więc w jednym zagadnieniu łączymy dwa aspekty – nowoczesnej technologii i ochrony środowiska, co jest szczególnie ważne dla naszego rządu - mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Unikatowe rozwiązania

Rozważając umieszczenie swojej fabryki w Nysie, Umicore zwraca uwagę na dobrą lokalizację w pobliżu europejskich klientów firmy oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną. Firma deklaruje, że dzięki inwestycji w fabryce powstanie ok. 400 nowych miejsc pracy. W przypadku decyzji o lokalizacji w Nysie miasto otrzyma silny impuls do rozwoju jego indywidualnych zasobów i unikatowego potencjału, co wpisuje się w rządową politykę zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Inwestycja doskonale wpisywałaby się również w rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności.

W laboratoriach Umicore opracowano unikatowe rozwiązania inżynieryjne w produkcji elektrod, będących kluczowym komponentem akumulatorów używanych w pojazdach elektrycznych. Dzięki zastosowanej technologii Umicore akumulatory mogą magazynować więcej energii i pozwalają na większy zasięg dla samochodu elektrycznego.

Umicore na świecie

Firma Umicore zaopatruje wszystkie segmenty rynku, od elektroniki po baterie do samochodów, i jest liderem rynku w produkcji katod. Obecnie Firma Umicore jest globalnym potentatem z zakresu technologii i recyklingu materiałów. Jej działalność opiera się na czterech filarach:

- kataliza (motoryzacja, chemia, farmacja),

- materiały energetyczne (kobaltowe, elektrooptyczne, katodowe, ultracienkie),

- profesjonalne chemikalia i materiały,

- recykling (metale szlachetne, profesjonalne chemikalia, baterie).

Innowacyjny recykling

Globalne zatrudnienie wynosi ok. 10 tys. pracowników a roczne obroty ok. 11,1 miliarda euro. Umicore posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie.

Umicore, aby utrzymać przewagę konkurencyjną, każdego roku inwestuje od 5% do 7% przychodów w prace badawczo-rozwojowe prowadzone w 14 ośrodkach badawczych na całym świecie. Główny nacisk kładziony jest na rozwój technologii, które dotyczą kluczowych globalnych wyzwań, takich jak czysta mobilność.

Firma stara się wnieść wkład w bardziej zrównoważoną gospodarkę, dzięki innowacyjnemu recyklingowi odzyskuje ponad 20 pierwiastków, w tym metale szlachetne. Produkowane przez firmę katalizatory pomagają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza przez napędy tradycyjne, natomiast akumulatory pomagają w elektryzowaniu transportu. W 2017 r. ponad 85% inwestycji w badania i rozwój Umicore dotyczyło badań nad elektromobilnością.

Jak działa Umicore

Każdego roku Umicore identyfikuje 10 najbardziej atrakcyjnych projektów innowacyjnych, które są kluczowe dla osiągnięcia ambicji dotyczących wzrostu w ramach programu „Horyzont 2020” (i dalszych etapów) oraz obejmują rozwój innowacji produktowych i procesowych związanych z transportem przyjaznym środowisku.

Umicore w Polsce obecny jest od 1996 r., zajmując się produkcją blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie) w którym zatrudnia 80 osób.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2018, 18:45
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ