Newsletter

PPK także dla ubezpieczycieli, ale nie tak samo jak dla TFI i PTE

11.06.2018, 18:30aktualizacja: 11.06.2018, 18:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Finansów przeanalizuje wniosek Polskiej Izby Ubezpieczeń o zwolnienie zakładów ubezpieczeń z podatku od środków, które byłyby gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych. PIU zwróciła uwagę, że takiego podatku nie płacą towarzystwa funduszy inwestycyjnych i powszechne towarzystwa emerytalne.

W nowej wersji ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych z 24 maja br. przewidziano udział ubezpieczycieli w zarządzaniu PPK. Jednak stopa opodatkowania jest wyższa od proponowanego limitu kosztów za zarządzanie w umowach PPK w wysokości 0,5 proc.

„Oznacza to, że w obecnej wersji projektu oferowanie PPK przez ubezpieczycieli nie jest możliwe i zostają oni z niego wykluczeni” - ocenił podczas debaty w Centrum Prasowym PAP prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński.

Prądzyński podkreślał, że kluczem do powodzenia PPK jest ich powszechność, co ubezpieczyciele mogą zapewnić, gdyż „dysponują dużym doświadczeniem w relacjach z pracodawcami”. Przekonywał, że ubezpieczyciele docierają do przedsiębiorców od lat, chroniąc ich majątek, oferując ubezpieczenia grupowe, zdrowotne czy też PPE. Poprzez relacje z pracodawcami, ubezpieczyciele są też w stanie zapewnić oszczędzającym wsparcie edukacyjne, promując zalety długoterminowego oszczędzania za pomocą PPK.

„Jednak, żeby było to możliwe, ubezpieczyciele muszą być realnie uwzględnieni w tym projekcie. Dlatego PIU wnioskuje do ministra finansów o zwolnienie z podatku od aktywów środków zgromadzonych w PPK oraz nowych umowach PPE” - powiedział.

Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w MF Katarzyna Przewalska poinformowała, że wniosek PIU wpłynął do jej resortu w piątek po południu. „Jesteśmy w trakcie analiz, temat nie jest łatwy, ale będzie podlegał analizie” - powiedziała.

Prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podkreślił, że PPK ma być systemem w „pełni prywatnym i dobrowolnym” dla pracowników, a na etapie jego tworzenia „ma być także realna konkurencja instytucji finansowych”. Zwrócił przy tym uwagę, że po konsultacjach poszerzono grono instytucji, które mogą uczestniczyć i są nimi teraz fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne i zakłady ubezpieczeń.

„Do rozstrzygnięcia przez Ministerstwo Finansów jest kwestia ewentualnego zwolnienia zakładów ubezpieczeń od podatku od instytucji finansowych. (…) Taki postulat powstał i myślę, że będzie on w tej chwili przedmiotem analizy i finalnej decyzji” - powiedział Borys.

Prądzyński zapewniał też, że w ramach pobranego wynagrodzenia za zarządzanie programem oszczędnościowym ubezpieczyciele mogą oferować dodatkowo ochronę ubezpieczeniową, co zwłaszcza do młodych ludzi „co zmotywuje ich do oszczędzania długoterminowego na emeryturę”.

Zwolnienie z podatku aktywów gromadzonych w PPK byłoby „neutralne z punktu widzenia budżetu państwa”, gdyż TFI i PTE nie są nim objęte. Natomiast brak zwolnienia z tego podatku ubezpieczycieli w obszarze PPK sprawi, że te plany kapitałowe będą oferowane i zarządzane wyłącznie przez TFI i PTE.

Prądzyński wskazał także, że projekt ustawy o PPK ogranicza przy nowych umowach o prowadzenie PPE, pobierane przez instytucję finansową koszty i opłaty do 0,6 proc. wartości zarządzanych środków w skali roku. To ograniczenie oznacza, że zakłady ubezpieczeń nie będą mogły zawierać także nowych umów o prowadzenie PPE. W konsekwencji umowy te zawierane będą jedynie przez instytucje finansowe nieobciążone podatkiem od aktywów, czyli TFI i PTE.

W ocenie Prądzyńskiego już po mniej więcej roku działania takiego systemu wszystkie PPE prowadzone dzisiaj przez ubezpieczycieli, a jest to około 60 proc. wszystkich programów, przejdą w zarządzanie tych instytucji, które nie są obciążone podatkiem.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 11.06.2018, 18:30
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii