Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: Polska ratuje żubry – forum dyskusyjne w Ministerstwie Środowiska (komunikat)

13.06.2018, 17:53aktualizacja: 13.06.2018, 17:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Kwestie związane z populacją żubra w Polsce były głównym tematem dyskusji ekspertów zorganizowanej 13.06.2018 r. w Ministerstwie Środowiska.

W dyskusji wzięli udział zarządcy stad, przedstawiciele administracji rządowej, Lasów Państwowych, parków narodowych, a także organizacji pozarządowych. Poruszono w jej trakcie tematy istotne dla ochrony żubra w Polsce.

Dyskutowano nad liczebnością populacji, sposobami zapobiegania szkodom powodowanym przez te zwierzęta i zdrowotnością polskich żubrów. Ważnym tematem była konieczność zwiększenia świadomości społecznej na temat potrzeby ochrony tego gatunku.

"Tak liczne uczestnictwo w dzisiejszej dyskusji jest wyrazem tego, że kwestia ochrony żubra jest ważna zarówno dla organizacji pozarządowych, Lasów Państwowych jak również dla Ministerstwa Środowiska" - powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

„Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie to początek szerokiej dyskusji. Wraz z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem jesteśmy otwarci na rozmowę o wszelkich oczekiwaniach i problemach” - podkreślała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

Organizatorami forum dyskusyjnego były Ministerstwo Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Żubry w Polsce

W stanie wolnym na koniec 2017 roku żyło 1635 osobników żubra (wraz z osobnikami w hodowli 1873 osobniki), tj. o ponad połowę więcej niż 15 lat temu. Warto zaznaczyć, że jeszcze wcześniej, tj. na początku XX wieku, żubry na wolności wyginęły (ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej został zabity w kwietniu 1919 roku).

Skutkiem odbudowy populacji z bardzo małej liczby osobników jest zbyt niska pula genowa, przez co żubry są bardzo podatne na choroby. Dlatego też pomimo stosunkowo dużej liczebności, gatunek ten wciąż wymaga od resortu środowiska prowadzenia czynnej ochrony.

Żubry w Polsce w stanie wolnym żyły na koniec 2017 roku w 5 stadach:

- Puszcza Białowieska (654 osobniki),

- Bieszczady (487 osobników),

- Stado Zachodniopomorskie (216 osobników),

- Puszcza Knyszyńska (158 osobników),

- Puszcza Borecka (120 osobników).

W kwietniu 2018 r. wypuszczono w Puszczy Augustowskiej 7 osobników, które stworzą zalążek nowego stada na tym terenie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2018, 17:53
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ