Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podstawowe pytanie stawiane przez Polski Związek Firm Deweloperskich dotyczyło powodów, dla których UOKiK chce wprowadzenia proponowanych przez siebie zmian. Jak powiedział na wstępie Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postuluje likwidację otwartych rachunków powierniczych, pomimo, że w 6-letniej historii tego instrumentu nie odnotowanego ani jednego przypadku, aby OMRP zawiódł klientów, co także potwierdza sam prezes UOKiK.
To jest tak, jakby z armaty strzelać do wróbla i próbować naprawiać niewielkie niedoskonałości ustawy, w niezrozumiały i zupełnie nieproporcjonalny sposób. Niedoskonałości te jednak nie powodują takiego stanu, żeby zdecydować się na tak gigantyczny koszt społeczny, którym jest likwidacja otwartego rachunku powierniczego - mówił Piotr Zimmerman, radca prawny i autor opinii prawnej dotyczącej możliwość zabezpieczenia roszczeń nabywców lokali mieszkalnych w postępowaniu upadłościowym dewelopera zapewniającego klientom otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze.
Konrad Płochocki zwracał również uwagę, że inwestycje deweloperskie to projekty, które finansowane są przez wiele miesięcy. Przytoczył wyniki analizy przeprowadzonej przez REAS, z której wynika, że zaangażowanie sektora bankowego w finansowanie projektów deweloperskich, przy założeniu 20% wkładu własnego dewelopera, gdyby wszystkie inwestycje zostały objęte rachunkami zamkniętymi musiałoby wzrosnąć o co najmniej 50 mld zł.
Jak wynika natomiast z raportu zespołu ekspertów pod kierunkiem Kazimierza Kirejczyka, dzisiaj zaangażowanie systemu bankowego w finansowanie przedsięwzięć deweloperskich wynosi 6,2 mld zł, a tym samym likwidacja samodzielnych otwartych rachunków mieszkaniowych spowodowałaby wzrost tego zapotrzebowania prawie dziesięciokrotnie, co jest w zasadzie nierealne.
Dr Jacek Furga reprezentujący Związek Banków Polskich zaznaczał, że możliwości finansowania przez banki są ograniczone, a pula środków, która będzie przeznaczona na finansowanie projektów deweloperskich nie wzrośnie tak szybko, jak wymagałby tego branża. Naturalnym stanie się to, że przy zwiększonym popycie na kredyty i ograniczonej podaży, ich koszty będą większe.
„O ile otwarty rachunek powierniczy chroni pieniądze zainwestowane przez nabywcę w stopniu porównywalnym z zamkniętym rachunkiem powierniczym, o tyle rachunek otwarty daje większe szanse na zrealizowanie podstawowego celu inwestycji, czyli zakończenie budowy i uzyskanie przez Nabywcę mieszkania” - czytamy w konkluzji opinii prawnej Zimmermana.
Likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych to zmiana oznaczająca wyparcie z rynku mniejszych firm deweloperskich, a także znaczny spadek produkcji mieszkań -głównie w mniejszych miejscowościach. Niezrozumiałe jest podejmowanie takich działań, zwłaszcza w obliczu dążeń Rządu do jak najszybszego poprawienia sytuacji mieszkaniowej Polaków. Likwidacja otwartych rachunków powierniczych oznacza wyparcie z rynku wielu firm, mniejszą dostępność mieszkań i wzrost ich cen - podsumowywał konferencję Konrad Płochocki.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.06.2018, 17:46 |
Źródło informacji | Polski Związek Firm Deweloperskich |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu