Newsletter

Czołowi prezesi mentorami młodych Polaków

15.06.2018, 15:52aktualizacja: 15.06.2018, 15:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Studenci, którzy wzięli udział w programie mentoringowym EmpowerPL
Studenci, którzy wzięli udział w programie mentoringowym EmpowerPL
Uważam, że pilotażowy program mentoringowy EmpowerPL zakończył się wielkim sukcesem. Mam nadzieję, że ten program będzie się nadal rozwijał, że uda nam się powiększyć grono mentorów i – co za tym idzie – wciągnąć w ten program jeszcze więcej najbardziej utalentowanych polskich studentów. Chciałbym, żeby kolejna edycja mogła objąć nie tylko Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii, ale również tych we Francji, Niemczech, a przede wszystkim w kraju. Dlatego moim celem jest to, żeby w kolejnej edycji programu mentoringowego zebrać 100 mentorów - mówił Franciszek Hutten-Czapski, prezes The Boston Consulting Group w Polsce.

BCG, wspólnie z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, uruchomiła program mentoringowy EmpowerPL, do którego włączyli się prezesi i top managerowie wielu firm. To pierwszy program, który połączył szefów polskich firm z młodymi Polakami, którzy studiują za granicą. W pierwszej, pilotażowej edycji, uczestniczyli studenci z Wielkiej Brytanii, którzy na co dzień uczą się na takich uczelniach jak Oxford, Cambridge, Warwick czy London School of Economics.

W gronie mentorów znaleźli się: Józef Wancer - przewodniczący Rady Nadzorczej BGŻ BNP Paribas, Przemysław Gdański - prezes BGŻ BNP Paribas, Zbigniew Jagiełło - prezes PKO Banku Polskiego, Maksymilian Braniecki - prezes Lidl Polska, Tomasz Domogała - przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ, Krzysztof Krawczyk - partner zarządzający CVC Capital, Agnieszka Kulas i Oktawian Zając z The Boston Consulting Group, Eliza Kruczkowska - wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Brunon Bartkiewicz - prezes ING Banku Śląskiego, Dariusz Drewnicki - wiceprezes Neuca, Tomasz Mrozowski - dyrektor Strategii w Play, Jarosław Broda - wiceprezes Taurona, Agnieszka Sadowska - wiceprezes Agory, Monika Nachyła - partner w Abris Capital Partners, Magdalena Magnuszewska - partnerka w Innova Capital, Dominika Bettman - prezes Siemens, Roman Pałac - prezes PZU Życie, Wojciech Sobieraj - twórca Alior Banku, Andrzej Klesyk - przewodniczący Rady Nadzorczej Billon, Beata Daszyńska-Muzyczka - prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Ryszard Wasiłek - wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Andrzej Skolmowski - wieloletni CFO w spółkach chemicznych oraz Mariusz Grendowicz - przewodniczący Rady Fundacji WWF Polska.

Program mentoringowy jest odpowiedzią na potrzeby młodego pokolenia pracowników – właśnie mentoring jest jedną z trzech rzeczy, których najbardziej utalentowani studenci oczekiwaliby od przyszłych pracodawców. Pozostałe to możliwość pracy przy ambitnych projektach oraz odpowiednie wynagrodzenie.

Przygotowując program mentoringowy przeprowadziliśmy pogłębione warsztaty, w których uczestniczyli studenci z wielu brytyjskich uczelni, zaangażowani w organizację konferencji Poland 2.0. Powiedzieli nam, że chcieliby móc spędzić dzień ze swoim mentorem, zobaczyć kulisy działania jego firmy, zobaczyć jak mentor prowadzi spotkania. Zależało im również na możliwości prywatnego porozmawiania z mentorem, usłyszenia jego opinii na temat decyzji, przed którymi stoją. Dylematy, o których najczęściej mówili, dotyczą tego czy powinni wrócić do Polski czy przynajmniej na kilka lat zostać za granicą, czy postawić na pracę naukową czy też pójść do biznesu, czy zdobywać doświadczenie zawodowe czy też postawić na kolejne studia, np. MBA.

„Zaangażowanie mentorów było ogromne: wielu studentów spędziło w firmach cały dzień, spotykając się z przedstawicielami różnych departamentów. Niektórzy studenci towarzyszyli swoim mentorom na prowadzonych przez nich konferencjach lub nawet spotkaniach z inwestorami. Każdy student mógł ze swoim mentorem porozmawiać o jego doświadczeniach, poprosić o rady lub rekomendacje” - relacjonuje Nina Suffczyńska-Hałabuz, menadżer programu.

Martyna Piotrowska, była prezes Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii wspomina, że chęć udziału w pierwszej, pilotażowej edycji programu EmpowerPL zgłosiło ponad 100 studentów. „Z tego grona musieliśmy wybrać 25 osób więc poprzeczka była powieszona wysoko. Kierowaliśmy się kilkoma kryteriami: zainteresowaniami, osiągnięciami na uczelni oraz tym, czy kandydaci angażują się w działania na rzecz innych” - wskazuje. Wielu studentów, którzy znaleźli się w programie, działa w polskich stowarzyszeniach studenckich na swoich uczelniach, organizuje konferencje takie jak Poland 2.0 Summit czy Polish Economic Forum, sami działają jako mentorzy pomagając licealistom przygotować się do egzaminów wstępnych lub młodszym studentom odnaleźć się w pierwszych miesiącach na uczelni. W kolejnych edycjach programu mentoringowego takie kryteria zostaną utrzymane, aby ten prestiżowy program gromadził osoby, które obok osiągnięć na uczelniach również angażowały się na rzecz innych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2018, 15:52
Źródło informacji Program EmpowerPL
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ