Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Uruchomienie platformy to pierwszy etap realizacji wartego ok. 15 mln euro kontraktu, pozyskanego jesienią ubiegłego roku przez międzynarodowe konsorcjum. Projekt jest częścią przedsięwzięcia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którego celem jest zapewnienie dostępu do danych i informacji pochodzących z programu obserwacji Ziemi Copernicus. Dostawcą rozwiązania chmurowego i operatorem platformy CREODIAS jest CloudFerro Sp. z o.o.
Operator CREODIAS zapewnia niezawodne środowisko obliczeniowe i przechowywania danych oraz usługi w modelu PaaS (platforma jako usługa). Platforma jest oparta o zgodne ze światowymi standardami zasoby obliczeniowe i oferuje wygodny dostęp do ogromnej - w momencie uruchomienia to już ponad 7,5 petabajta - ilości danych satelitarnych. Wsparcie merytoryczne użytkownikom CREODIAS przez 24 godziny na dobę zapewnia doświadczony zespół CloudFerro.
Wielkie ilości danych, prosty dostęp
Przełom w dostępie do danych satelitarnych nastąpił za sprawą wystrzelenia i uruchomienia w 2014 roku pierwszych satelitów rodziny Sentinel. Unii Europejskiej, która wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną i państwami członkowskimi tych organizacji finansuje program Copernicus, od początku przyświecała idea ułatwienia dostępu do danych satelitarnych wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Celem jest stymulowanie rozwoju firm i usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.
Od tego czasu kolejne satelity docelowej konstelacji Sentinel są sukcesywnie budowane i umieszczane na orbicie, a po uzyskaniu operacyjności rozpoczynają zbieranie danych. Samo gromadzenie danych satelitarnych jednak nie wystarcza. Aby rozwijać produkty i usługi oparte o różnego rodzaju dane z europejskich satelitów niezbędne jest świadczenie usług dostępowych, w prosty sposób zapewniających użytkownikom możliwość ich przetwarzania. Właśnie w tym celu został uruchomiony CREODIAS - europejskie firmy w prosty sposób mogą tworzyć rozwijać produkty i usługi oparte o takie dane bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w swoją własną infrastrukturę. Platforma , na której znajduje się już ponad 7 petabajtów danych, jest dostępna pod adresem www.creodias.eu.
CloudFerro Sp. z o.o. to lider innowacyjnych rozwiązań typu IaaS (Infrastructure as a Service). Spółkę na początku 2015 roku założyła grupa doświadczonych managerów z branży IT i telekomunikacji. CloudFerro udostępnia klientom prywatne i publiczne chmury obliczeniowe, serwery dedykowane, zapewnia usługi przechowywania danych. Rozwiązania CloudFerro oparte są na opensource’owym systemie chmurowym OpenStack. Firma oferuje swoje usługi zarówno bezpośrednio do klienta biznesowego, jak i w modelu hurtowym (whitelabel), np. dla operatorów, którzy chcą wdrożyć chmurę obliczeniową albo jakiś jej wycinek dla swoich klientów.
Spółka jest jednym ze światowych liderów oferujących rozwiązania chmurowe. CloudFerro realizuje m.in. projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Na zlecenie ESA w 2016 roku stworzyło unikalną bazę danych satelitarnych połączoną z szybką chmurą obliczeniową - Earth Observation Cloud (EO Cloud). Dla ECMWF świadczy usługi chmury hybrydowej, łączące zalety zainstalowanej w siedzibie ECMWF chmury prywatnej z dostępem do chmury publicznej eocloud.cloudferro.com. CloudFerro jest też dostawcą chmury i operatorem platformy CREODIAS.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 03.07.2018, 16:32 |
Źródło informacji | CloudFerro |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |