Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: projekt rozporządzenia m.in. w sprawie nadania statusu miasta przekazany do konsultacji (komunikat)

06.07.2018, 17:52aktualizacja: 06.07.2018, 17:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

MSWiA przekazało do uzgodnień projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Zmiany w podziale terytorialnym państwa nastąpią 1 stycznia 2019 r.

W projektowanym rozporządzeniu rekomenduje się nadanie statusu miasta pięciu miejscowościom:

- Koszyce (województwo małopolskie, powiat proszowicki). Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1374-1869. Koszyce przestały być miastem w wyniku represji władz carskich po stłumieniu Powstania Styczniowego.

- Nowa Słupia (województwo świętokrzyskie, powiat kielecki). Zmiana statusu miejscowości jest przywróceniem praw miejskich utraconych w wyniku represji carskich po Powstaniu Styczniowym. Nowa Słupia była miastem w latach 1351-1869.

- Pierzchnica (województwo świętokrzyskie, powiat kielecki). Nadanie praw miejskich Pierzchnicy datuje się pomiędzy 1359 r. a 1397 r. W wyniku represji carskich po Powstaniu Styczniowym miejscowość straciła prawa miejskie w 1869 r.

- Szydłów (województwo świętokrzyskie, powiat staszowski). Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1329-1869. Podobnie jak w przypadku Nowej Słupi, Pierzchnicy oraz Koszyc, Szydłów stracił status miasta w wyniku represji władz rosyjskich po krwawym stłumieniu Powstania Styczniowego.

- Wielbark (województwo warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński). Miejscowość posiadała już prawa miejskie w latach 1723-1946.

Rozporządzenie rekomenduje pozytywnie także wnioski, które dotyczą zmiany obecnych granic gmin i miast. Swoje granice powiększą m.in. miasta: Rawa Mazowiecka, Pruchnik, Gryfino, Tarnowskie Góry, Rzeszów oraz gmina Pilica.

W bieżącym roku do MSWiA wpłynęło 29 wniosków rad gmin i miast dotyczących połączenia gmin, ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Dwa wnioski zostały później wycofane na prośbę wnioskodawców.

Treść projektu rozporządzenia jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA pod linkiem: https://bip.mswia.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2018/25765,projektu-rozporzadzenia-Rady-Ministrow-w-sprawie-ustalenia-granic-niektorych-gmi.html

Procedura ubiegania się o zmiany w podziale terytorialnym stopnia gminnego

Wszystkie zmiany w podziale terytorialnym państwa stopnia gminnego, w tym dotyczące nadania statusu miasta gminie lub miejscowości, następują w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, na podstawie przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym z uwzględnieniem zasad i procedury określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic gmin, nadawania gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalania i zmiany nazw gmin i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach.

Zgodnie z przepisami prawa wnioskodawcą może być zainteresowana rada gminy. Wniosek powinien być poprzedzony przeprowadzeniem przez daną radę konsultacji z mieszkańcami. Ma także zawierać uzasadnienie oraz niezbędne dokumenty, w tym mapy oraz informacje potwierdzające zasadność wniosku. Formalny wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji powinien być zgłoszony za pośrednictwem właściwego miejscowo wojewody w terminie do 31 marca. Wojewoda przekazuje wniosek nie później niż w ciągu 30 dni od dnia jego otrzymania wraz ze swoją opinią w sprawie.

Wnioski spełniające wymogi wynikające z przepisów prawa są poddawane wnikliwej analizie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie są przedkładane do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Wnioski rozpatrywane są przez Radę Ministrów nie później niż do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.07.2018, 17:52
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ