Newsletter

14. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” (9-31 sierpnia 2018)

11.07.2018, 14:51aktualizacja: 11.07.2018, 14:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Chopin i jego Europa” - plakat
„Chopin i jego Europa” - plakat
Festiwal „Chopin i jego Europa” po raz czternasty odbędzie się w Warszawie. Muzyczne święto rozpocznie się 9 sierpnia i potrwa 23 dni. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na 50 koncertów, tym razem pod hasłem „Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego”.

„Niepodległa” to słowo klucz, kojarzone dziś jednoznacznie z całościowym programem obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Przywołane w tytule festiwalu ma wskazać na główny rys programowy, wyznaczający w istocie kształt tegorocznej edycji. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski. Dwie ikoniczne postaci dla polskiej kultury - twórcy, których dziedzictwo przyczyniło się odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Pierwszy, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości; drugi walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości, w walce o nią wykorzystując swój status artysty legendarnego. Paradoksalnie niedoceniany przez współczesnych sobie rodaków jako kompozytor pozostawił utwory wyjątkowej urody i niezaprzeczalnej wartości, o czym m.in. przekona nas program festiwalu.

Ci dwaj twórcy w roku 2018 staną się inspiracją do pochylenia się nad arcybogatym dorobkiem muzyki polskiej - zarówno tej okresu rozbiorów w XIX wieku, jak i tej wieku XX i XXI. Różne formy, różne gatunki: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki i dzieła Palestra i Panufnika; prawykonywane będą utwory zamówione u Krzysztofa Pendereckiego i Agaty Zubel.

Wystąpią tradycyjnie wielcy mistrzowie fortepianu - tego współczesnego i historycznego - wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również talenty wyłonione na Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego.

Zatem - Chopin i jego Europa w roku 2018 to:

Wydarzenia premierowe:

- „Polonez” na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego - napisany na zamówienie Instytutu, zabrzmi na otwarcie Festiwalu, 9 sierpnia;

- „Fireworks” - światowa premiera utworu Agaty Zubel, w wykonaniu European Union Youth Orchestra pod dyrekcją Gianandrei Nosedy, 13 sierpnia;

- Pierwsze koncertowe wykonanie Schubertowskiej „Winterreise” ze słowami Stanisława Barańczaka – wyjątkowy, symboliczny wkład kultury polskiej w ten tak głęboko zakotwiczony w aurze XIX-wiecznej Europy idiom romantyzmu. Koncert 17 sierpnia będzie promocją płyty nagranej już przez Tomasza Koniecznego i Lecha Napierałę;

- Pierwsze koncertowe wykonanie „Halki” Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej i na instrumentach z epoki;

- Prawykonanie „Hommage a Chopin” Andrzeja Panufnika w wersji na flet i kwartet.

Muzyka polska poza wymienioną już w ramach wydarzeń premierowych:

- Z ponad 120 utworów, jakie zabrzmią podczas Festiwalu, 60 to utwory kompozytorów polskich;

- Koncerty monograficzne Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Narodowej i Royal Philharmonic z Londynu;

- Prezentacja „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego;

- „Koncert fortepianowy” Karola Rathausa;

-„ Koncert fortepianowy” Witolda Maliszewskiego;

- „Koncert fortepianowy” Maurycego Moszkowskiego;

- „Koncert skrzypcowy” Mieczysława Karłowicza (dwukrotnie);

- Utwory rzadko grywane, w tym „Trio fortepianowe” Chopina w niecodziennym składzie muzyków: Yulianna Avdeeva, Gidon Kremer, Giedre Dirvanauskaite (19 sierpnia) i „Sonata na skrzypce i fortepian” Władysława Żeleńskiego (Sergey Dogadin i Plamena Mangowa, tego samego dnia).

…do Paderewskiego:

- Koncert monograficzny z Dang Thai Sonem w roli głównej, który zagra zarówno utwory solowe kompozytora, jak i jego „Koncert fortepianowy”, wydany już na płycie po sensacyjnym wykonaniu z Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego na Festiwalu w 2015 roku. Tym razem z Sinfonią Varsovią pod batutą Jacka Kaspszyka, 25 sierpnia;

- „Koncert fortepianowy” w wykonaniu Garricka Ohlssona (który zagra go także podczas Gali Niepodległościowej 11 listopada 2018 w Operze Narodowej) i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka (30 sierpnia);

- Niewątpliwie jeden z najważniejszych punktów programu: recital wokalny Christopha Prégardiena, który z pianistą Christophem Schnackertzem wykona m.in. „12 Pieśni” do słów Catulle Mendesa (20 sierpnia).

Festiwal różnorodności:

- Jubileusz orkiestry Amadeus Agnieszki Duczmal, który zespół świętować będzie w ramach Festiwalu koncertem nadzwyczajnym: 19 sierpnia Makoto Ozone przypomni nam jazzową wersję „Koncertu fortepianowego” Mozarta a „Koncert wiolonczelowy” Josepha Haydna podzielą między siebie trzej laureaci ostatniego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Wieczór obejmie też promocję płyty: wyjątkowego albumu z archiwalnymi nagraniami „Koncertu fortepianowego” i „Koncertu wiolonczelowego” Haydna w interpretacjach Marthy Argerich i Mischy Maisky’ego oraz orkiestry Amadeus.

- Debussy na inaugurację - w 100. rocznicę śmierci; Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Jeana-Luca Tingauda wykona Popołudnie Fauna oraz z młodym, wybitnie utalentowanym polskim saksofonistą, zwycięzcą Konkursu Eurowizji w 2016 roku Łukaszem Dyczką – „Rapsodię na saksofon i orkiestrę”.

- Premierowa prezentacja we współczesnej Warszawie „Symfonii Es-dur” „Warszawskiej” E.T.A. Hoffmanna - postaci symbolicznej dla europejskiego romantyzmu. Symfonia, skomponowana w stolicy nieistniejącego wówczas państwa polskiego, po raz pierwszy wykonana została w Pałacu Mniszchów - obecnej Ambasadzie Królestwa Belgii. 14 sierpnia zagra ją Concerto Köln.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: STANISŁAW LESZCZYŃSKI

Program: www.chopin.nifc.pl/festival

Bilety: www.bilety.nifc.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.07.2018, 14:51
Źródło informacji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ