Newsletter

Aktualizacja: Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w PWPW S.A. - aktualizacja (Centrum Prasowe)

31.07.2018, 12:28aktualizacja: 31.07.2018, 12:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W czwartek, 2 sierpnia o godz. 11:15 w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki 1 odbędą się uroczystości związane z obchodami 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i zdobycia przez Powstańców Reduty PWPW.

Tegoroczna uroczystość będzie poświęcona Helenie i Czesławowi Lechom, pracownikom PWPW, którzy w czasie okupacji niemieckiej ukrywali w swoim mieszkaniu służbowym przy ulicy Rybaki 35 Chanę Bulwę, kilkunastoletnią Żydówkę z Zawichostu. Za swoją odwagę oboje małżonkowie zostali wyróżnieni tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”: Helena Lech - 13 października 1988 r., poległy w czasie Powstania Czesław Lech - pośmiertnie - 27 lipca 1995 r.

W czasie uroczystości przewidziane jest wręczenie medalu "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", przyznanego pośmiertnie Czesławowi Lechowi. Odznaczenie odbierze córka – Krystyna Maria Lech-Czerny.

Jak co roku na obchody przybędzie wielu znakomitych gości, wśród nich Powstańcy z rodzinami oraz przedstawiciele związków kombatanckich. Podczas uroczystości głos zabiorą Juliusz Kulesza, jeden z ostatnich powstańców grupy PWB/17/S oraz Shifra Shor, córka Chany Bulwy.

Państwo Lechowie już na początku wojny zaczęli działalność konspiracyjną, oboje działali w ZWZ-AK. Czesław Lech, oficer rezerwy i zaufany pracownik PWPW, zaangażował się w prace komórki PWB/17/S, zajmującej się, między innymi, produkcją banknotów dla Polskiego Państwa Podziemnego. Helena Lech działała w kobiecej organizacji podziemnej „Pomoc Żołnierzowi”, prowadziła także tajne szkolenia PCK. W mieszkaniu państwa Lechów przechowywano, tajne rozkazy i dokumenty, a także blankiety produkowanych potajemnie w Wytwórni dowodów osobistych oraz kartek żywnościowych.

Mimo ogromnego ryzyka Helena i Czesław Lechowie latem 1943 r. przyjęli do pracy Chanę Bulwę, Żydówkę ukrywającą się pod imieniem i nazwiskiem Helena Majewska. Siedemnastoletnia dziewczyna znalazła u nich nie tylko pracę opiekunki do dzieci i gosposi, ale także schronienie. Mimo że od zimy 1943 r. w tym samym budynku stacjonował kilkudziesięcioosobowy oddział niemieckiej Schutzpolizei, państwo Lechowie pilnie strzegli jej prawdziwej tożsamości aż do zakończenia wojny.

2 sierpnia 1944 r. por. Czesław Lech „Biały” dowodził jedną z grup atakujących Niemców od środka gmachu Wytwórni. Później walczył w obronie Reduty PWPW, będąc równocześnie zastępcą mjr. „Pełki”, dowódcy wytwórnianej grupy Powstańców. W dniach 26-28 sierpnia por. „Biały” samodzielnie prowadził do boju ostatnich obrońców kompleksu PWPW z grupy PWB/17/S. Zginął 28 sierpnia, osłaniając ostatnich żołnierzy AK wycofujących się z Wytwórni. Helena Lech wraz dziećmi i Chaną Bulwą doczekały zakończenia wojny na wsi w okolicach Warszawy.

Wkrótce po zakończeniu wojny Chana Bulwa wróciła do rodzinnej miejscowości, poszukując krewnych. Dopiero po jakimś czasie dowiedziała się, że jej matka, brat i dwie siostry zostali zamordowani w obozie zagłady w Bełżcu. W 1946 r. wraz z mężem przeniosła się do Niemiec do obozu dla dipisów, w którym urodziła się jej pierwsza córka. Trzy lata później rodzina wyjechała do Izraela, gdzie osiadła w Hajfie. Chana Bulwa przeżyła 91 lat, dochowała się dwóch córek, pięciorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt.

Zgłoszenia akredytacyjne będą przyjmowane do wtorku, 31 lipca br. do godz. 12:00 pod adresem l.kubiak@pwpw.pl. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, nazwę redakcji oraz serię i numer dowodu osobistego (lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem).

Kontakt dla mediów:

Łukasz Kubiak

tel. kom. +48 727 042 164

e-mail: l.kubiak@pwpw.pl

KONTAKT:

Zespół prasowy PWPW S.A.

tel. 22 235 24 37

e-mail: pr@pwpw.pl

Źródło informacji: PWPW

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.07.2018, 12:28
Źródło informacji PWPW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ