Newsletter

VISTAL GDYNIA SA W RESTRUKTURYZACJI (43/2018) Zamiar połączenia Vistal Gdynia S.A. w restrukturyzacji ze spółką zależną Vistal Stocznia Remontowa Sp. z o.o.

12.09.2018, 16:43aktualizacja: 12.09.2018, 16:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący z plikiem 43/2018

Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

Vistal Gdynia S.A. w restrukturyzacji, informuje, iż w dniu 12 września 2018 r. podjęta została decyzja o zamiarze połączenia Vistal Gdynia S.A. w restrukturyzacji ("Spółka Przejmująca") oraz spółki zależnej Vistal Stocznia Remontowa Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, ul. Czechosłowacka 3, 81-969 Gdynia, wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000103754, NIP: 9581323659, REGON: 191914080, o kapitale zakładowym: 17.515.000,00 zł ("Spółka Przejmowana"), w wyniku czego przyjęto i uzgodniono treść planu połączenia, który Emitent przekazuje wraz z niniejszym raportem.

Uzasadnieniem dla podjęcia decyzji o zamiarze połączenia Spółek jest konieczność realizacji planu restrukturyzacyjnego Spółki Przejmującej, polegającego na maksymalizacji przychodów osiąganych przez Spółkę, redukcji kosztów funkcjonowania Grupy Kapitałowej Vistal ("Grupa" lub "GKV"), a także uzyskanie środków na spłatę zadłużenia wobec wierzycieli, także dzięki relokacji środków finansowych Spółek zależnych, których sytuacja ekonomiczna pozwala na przekazanie środków Spółce Przejmującej. Poza korzyściami o charakterze ekonomicznym GKV uzyska także korzyści o charakterze organizacyjnym, w efekcie uproszczenia struktury GKV i dostosowania jej do aktualnej sytuacji majątkowej i prawnoekonomicznej spółek Grupy.

Najistotniejszą okolicznością, która uczyniła konieczną podjęcie niniejszej decyzji o połączeniu Spółek jest sprzedaż kluczowego składnika majątku Spółki Przejmowanej, jakim była nieruchomość - Nabrzeże Węgierskie.

Vistal Stocznia Remontowa Sp. z o.o. powstała w 1999 r., pod firmą Euro-Cynk Gdynia Sp. z o.o. Spółka ta wchodziła w skład grupy kapitałowej Stoczni Gdynia S.A. Powodem powołania spółki był zamiar wyodrębnienia procesów technologicznych ocynkowania ogniowego i galwanizowania, które to usługi pierwotnie świadczone przez Stocznię komplementarne z podstawowym zakresem działalności Stoczni Gdynia S.A. świadczone były głównie na potrzeby przemysłu stoczniowego. Głównym aktywem Spółki Euro-Cynk Sp. z o.o. była przekazana przez Stocznię nieruchomość - 450 mb, stanowiąca niemal połowę, najdłuższego Nabrzeża Węgierskiego, zlokalizowanego w obszarze Portu Gdynia. Pozostałe aktywa stanowiły urządzenia i narzędzia niezbędne do realizacji wyodrębnionego zakresu działalności spółki.

W 2010 r. Vistal Gdynia S.A. nabyła 100% udziałów w Spółce Euro-Cynk Gdynia Sp. z o.o. Nabyta spółka zmieniła pierwotnie firmę na Vistal Euro-Cynk Spółka z o.o. Z czasem Spółka decyzją nowego właściciela zmieniła także profil działalności, rezygnując całkowicie z działalności cynkowniczej, wyburzając budynki zlokalizowane na Nabrzeżu Węgierskim przeznaczone do jej prowadzenia. Głównym obszarem działalności stały się remonty statków oraz usługi serwisowe realizowane z wykorzystaniem Nabrzeża Węgierskiego. Zmieniona została także firma Spółki, która działała odtąd jako Vistal Stocznia Remontowa Sp. z o.o. Zlecenia cynkowania ogniowego akwirowane przez GKV przejęła niemal w całości Vistal Ocynkownia Sp. z o.o. (wcześniej działająca pod firmą Europlazma Serwis Sp. z o.o. i Euro-Cynk Serwis Sp. z o.o.) zlokalizowana w Liniewie.

W 2013 r. decyzją właściciela GKV dokonano kolejnego przekształcenia Grupy. Powstała Vistal Marine Sp. z o.o. (jako Vistal Service Sp. z o.o.), której celem była realizacja prac polegających na remontach i serwisowaniu statków. Odtąd, w związku z istotnym ograniczeniem działalności, Spółka Przejmowana stała się spółką majątkową. Celem utrzymania jej odrębnego bytu prawnego była ochrona jednego z najistotniejszych składników majątku GKV, jakim było Nabrzeże Węgierskie, przed ryzykami związanymi z działalnością operacyjną GKV. Wartość Nabrzeża Węgierskiego stanowiła ok. 80% wartości majątku Spółki Przejmowanej. Głównym źródłem przychodów Spółki stały się przychody z dzierżawy fragmentów Nabrzeża.

W 2017 r. sytuacja ekonomiczna GKV uległa gwałtownemu pogorszeniu. Zachwianie płynnością finansową Spółek wchodzących w skład Grupy skutkowało wypowiedzeniem większości umów zapewniających finansowanie Spółkom GKV. Zarząd Spółki Przejmującej - lidera GKV - opracował możliwe do realizacji strategie poprawy sytuacji ekonomicznej Grupy. W każdym wariancie zakładały one sprzedaż najistotniejszego składnika majątkowego GKV, jakim było Nabrzeże Węgierskie.

W dniu 28 września 2017 r. Spółka Przejmująca złożyła w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Północ w Gdańsku wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Otwarcie postępowania sanacyjnego stanowiło alternatywę dla upadłości Spółki Przejmującej. Wstępny plan restrukturyzacji Spółki zakładał sprzedaż Nabrzeża Węgierskiego i przeznaczenie uzyskanych środków na spłatę wierzycieli GKV w ramach układu z wierzycielami zawartego w toku postępowania sanacyjnego. W konsekwencji Nabrzeże Węgierskie w dokumentacji księgowej Spółki przejmowanej przeznaczone zostało jako aktywo przeznaczone do sprzedaży.

W wyniku dokonanej przez Sąd pozytywnej prognozy realizacji procesu restrukturyzacji w dniu 17 listopada 2017 r. otwarte zostało postępowanie sanacyjne wobec Vistal Gdynia S.A. Sporządzony w lutym 2018 r. przez Zarządcę Vistal Gdynia SA w restrukturyzacji plan restrukturyzacyjny, podobnie jak wstępny plan restrukturyzacji sporządzony przez Zarząd Spółki Przejmującej zakładał pozyskanie środków ze sprzedaży Nabrzeża Węgierskiego.

W dniu 15 marca 2018 r. Zarząd Spółki Przejmowanej zawarł bezwarunkową umowę sprzedaży Nabrzeża Węgierskiego, a w konsekwencji przeprowadzonej sprzedaży utrzymywanie odrębnego bytu prawnego w postaci Vistal Stoczni Remontowej Sp. z o.o. utraciło całkowicie sens gospodarczy.

Aktualnie Spółka Przejmowana nie realizuje samodzielnie jakichkolwiek kontraktów. Nie posiada potencjału pozwalającego na realizację umów z podmiotami spoza GKV, w zakresie innym aniżeli udostępnianie swoich składników majątku, które nie pozwalają na rekonstrukcję odrębnego procesu technologicznego. W 2017 r. przychody z najmu i dzierżawy wynosiły niemal 100% ogółu przychodów Spółki Przejmowanej. Żaden z planów restrukturyzacji GKV nie zakładał dofinansowania Spółki w celu umożliwienia jej prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej i odtworzenia jej potencjału produkcyjnego, bądź usługowego. Aktualnie Spółka Przejmowana nie posiada zobowiązań wobec podmiotów spoza GKV.

Jedynym racjonalnym z punktu widzenia GKV działaniem, dopuszczalnym w aktualnym stanie faktycznym i prawnym GKV jest przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą. Działanie to pozwoli na ograniczenie kosztów funkcjonowania GKV m.in. poprzez bardziej efektywne zarządzanie aktywami GKV oraz ograniczenie przepływów pomiędzy Spółką Przejmującą a Spółką Przejmowaną.

Połączenie Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną, która jako jedyna z GKV osiągnęła zysk w roku obrotowym 2017, pozwoli przede wszystkim na:

• obniżenie kosztów działalności (redukcja kosztów związanych z funkcjonowaniem organów zarządczych, jak również finansowo-księgowych) o kwotę ok. 266 tys. PLN w skali roku,

• zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych, księgowych i administracyjnych,

• konsolidację pozostałych w Spółce Przejmowanej składników majątku z majątkiem Spółki Przejmującej, co pozwoli na bardziej efektywne ich wykorzystywanie, co ułatwi pozyskiwanie nowych kontraktów,

• uproszczenie i uporządkowanie struktury właścicielskiej GKV i tym samym ułatwienie procesu zarządzania GKV,

• redukcję zadłużenia Spółki Przejmującej wskutek wygaśnięcia zobowiązań wobec Spółki Przejmowanej, bez konieczności wykorzystania środków finansowych, które będą mogły służyć spłacie innych wierzycieli.

Połączenie Spółek nastąpi w sposób wskazany w art. 492 § 1 pkt 1), art. 515 § 1 oraz art. 516 § 6 w zw. z art. 516 § 2, § 4 i § 5 Kodeksu spółek handlowych ("KSH") tj. w drodze przeniesienia całego majątku spółki Vistal Stocznia Remontowa Sp. z o.o. na spółkę Vistal Gdynia S.A. w restrukturyzacji, bez zmiany statutu Spółki Przejmującej oraz bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (połączenie uproszczone), w związku z okolicznością, że Spółka Przejmująca posiada wszystkie udziały Spółki Przejmowanej. Tym samym, na podstawie art. 516 § 5 i § 6 KSH połączenie nastąpi w szczególności bez sporządzania pisemnego sprawozdania uzasadniającego połączenie i bez poddania planu połączenia badaniu przez biegłego.

W związku z powyższym, na podstawie art. 516 § 6 KSH plan połączenia nie zawiera elementów wymienionych w art. 499 § 1 pkt 2-4 KSH, tj.:

• nie zostanie określony stosunek wymiany udziałów Spółki Przejmowanej na akcje Spółki Przejmującej,

• nie zostaną określone żadne dopłaty,

• nie zostaną określone zasady dotyczące przyznania akcji w Spółce Przejmującej,

• nie zostanie określony dzień, od którego akcje Spółki Przejmującej wydane wspólnikowi Spółki Przejmowanej uprawniają do uczestnictwa w zysku Spółki Przejmującej.

W wyniku połączenia Spółka Przejmowana zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców i zgodnie z art. 494 § 1 KSH z dniem połączenia Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2018, 16:43
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ