Newsletter

MPiT: Polska firma pierwszym beneficjentem nowego systemu wspierania inwestycji (komunikat)

17.09.2018, 14:08aktualizacja: 17.09.2018, 14:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Spółka Plastica z województwa kujawsko-pomorskiego, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. jako pierwsza w Polsce uzyskała wsparcie według zasad nowej ustawy o wspieraniu inwestycji. Przedsięwzięcie będzie zrealizowane w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Ustawa, która zmieniła zasady funkcjonowania stref ekonomicznych, weszła w życie 30 czerwca 2018 r. Nowy system wspierania inwestycji przyniósł przełomowe rozwiązania m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z 0,08 proc. obszaru kraju na teren niemal całej Polski, zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

– Bardzo mnie cieszy, że w 2 tygodnie po wejściu w życie rozporządzeń do ustawy o wspieraniu inwestycji mamy już pierwszego beneficjenta tych zmian, a kolejne decyzje w innych strefach są na finiszu. To pokazuje jak bardzo nowy system wspierania inwestycji był potrzebny i oczekiwany przez przedsiębiorców. Co ważne, nowe zasady zaprojektowaliśmy tak, by mogły z nich w większym stopniu korzystać rodzime przedsiębiorstwa. I są tego efekty. Pierwszy beneficjentem wsparcia na nowych zasadach jest polska spółka Plastica - część Grupy Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A., działającej z powodzeniem od ponad 65-lat. Satysfakcja jest tym większa, że inwestycja ma charakter innowacyjny i związana jest z jednym ze strategicznych sektorów wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Spółka Plastica z Frydrychowa, w gminie Kowalewo Pomorskie, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, zadeklarowała inwestycję o wartości 82 mln zł oraz zatrudnienie 10 nowych pracowników. We Frydrychowie spółka zamierza zwiększyć zdolności produkcyjne istniejącego zakładu produkującego wyroby higieniczne i medyczne. Powstaną nowoczesne linie produkcyjne. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to wrzesień 2021 r.

Grupa TZMO liczy 56 spółek w Polsce i za granicą, w których zatrudnia 7600 pracowników. Ich produkty dostępne są na ponad 80 rynkach – w Europie, Azji, Afryce. Produkty TZMO S.A. powstają w oparciu o najnowocześniejsze technologie na świecie.

– Ta decyzja to przypieczętowanie zmian, które były oczekiwane przez inwestorów od kilkunastu lat. Dziś otwieramy nowy rozdział w historii specjalnych stref ekonomicznych i co najważniejsze zarówno inwestorzy, jak strefy są do tego procesu dobrze przygotowani. Pamiętajmy, że spółki zarządzające odgrywają teraz nową, wzmocnioną rolę w przyciąganiu inwestycji. Będą głównym punktem kontaktu w regionie, centrum wiedzy dla inwestora. Stawiamy na ambitne przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę. Nie mam wątpliwości, że nowe prawo istotnie zmieni pejzaż gospodarczy kraju – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

– Jesteśmy dumni, że nasza Strefa jako pierwsza w kraju udzieliła wsparcia w ramach nowych przepisów strefowych – zaznaczył wiceprezes Pomorskiej SSE Paweł Lulewicz. Poinformował, że Strefa odbyła szereg spotkań z lokalnymi samorządami i przedsiębiorcami, podczas których prezentowała i wyjaśniała najważniejsze założenia ustawy.

– Pokazaliśmy, że „nowa” strefa to przede wszystkim wsparcie dla mikro-, małych i średnich polskich firm. Nowe zasady przyznawania ulg umożliwią korzystanie ze zwolnień większej liczbie przedsiębiorstw, które do tej pory były praktycznie wykluczone z możliwości otrzymania tego rodzaju wsparcia. Nowe przepisy są dla nich szansą na rozwój – powiedział zarządzający PSSE.

– Każda gmina bez względu na wielkość, może stać się atrakcyjną strefą inwestycyjną. Otrzymanie zachęt inwestycyjnych jest teraz możliwe na wszystkich terenach inwestycyjnych w naszym kraju. To bardzo ważne, gdyż jednym z głównych celów rządu jest to, żeby z korzyści płynących ze wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy obywatele – podkreśliła poseł Iwona Michałek.

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców zastąpiły dotychczasowy system funkcjonujący w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Ustawa nie wprowadza żadnych zmian nabytych praw dla inwestycji, które działają już

w SSE. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na działalność gospodarczą na mocy ustawy o SSE, będą zwolnieni

z podatku do 2026 roku.

Najważniejsze zmiany:

- Zwolnienie podatkowe dla inwestycji dostępne w całym kraju, ze Strefami, które dostosowują się do potrzeb przedsiębiorców.

- Dzięki odejściu od ograniczeń terytorialnych, MŚP nie muszą przenosić się do poszczególnych Stref

i inwestować z dala od swojego obszaru działania. Mogą to robić tam, gdzie im wygodniej.

- Prostsze i bardziej dostępnie inwestowanie dla mikro i średnich przedsiębiorstw, z wymaganiami dostosowanymi do wielkości przedsiębiorcy i poziomu bezrobocia w powiecie.

- Gwarancja czasu inwestycji – zwolnienia z podatku wydawane na 10, 12 lub 15 lat.

- Nowe kryteria do uzyskania ulg wspierające niedoinwestowane dotąd regiony kraju.

Dzięki nowej ustawie zyskują:

- Inwestorzy polscy – wymagane nakłady będą dostosowane do ich możliwości; nie będą oni zmuszeni, jak dotychczas do zmiany lokalizacji swojej działalności, ponieważ zachęty będą dostępne na terenie całej kraju.

- Inwestorzy zagraniczni – nowe tereny inwestycyjne i zagwarantowany czas inwestycji przywracają Polsce konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

- Pracownicy – przewidujemy, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie ponad 200 tys. nowych miejsc pracy na konkurencyjnych warunkach.

- Gminy we wszystkich regionach – każda gmina będzie pod opieką poszczególnych stref.

- Obecnie funkcjonujące Strefy – zyskują realny wpływ na rozwój gospodarczy swojego regionu oraz mogą jeszcze skuteczniej likwidować bariery inwestycyjne.

- Polska – wsparcie finansowe dla inwestycji, które wpływają na rozwój gospodarczy kraju ma działanie długofalowe i niesie ze sobą m.in.: transfer wiedzy, wsparcie dla działalności B+R, stabilne miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, rozwój klastrów, likwidację bezrobocia na słabiej rozwiniętych terenach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kub/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.09.2018, 14:08
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ