Pobierz materiał i Publikuj za darmo
11 września 2018 roku w stołecznym Centrum Expo XXI odbyło się wydarzenia inaugurujące Forum Cyfrowej Administracji Publicznej, największego spotkania branżowego w Polsce. Zarówno prezentacje merytoryczne, jak i dyskusja prowadzona podczas wykładów, służyły wskazaniu priorytetów cyfrowej transformacji polskiej administracji.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele sektora publicznego najważniejszych instytucji na poziomie centralnym i samorządowym. Część oficjalną Forum rozpoczęli Arkadiusz Lefanowicz - przewodniczący Rady Fundacji, inicjator tego przedsięwzięcia oraz Robert Pławiak prezes Fundacji IT Leader Club Polska, którzy wspólnie podkreślili, że zmiany w sektorze publicznym powinny przede wszystkim zacząć się najpierw od ludzi czyli urzędników IT:
„Realizowane nierzadko bardzo trudne zadania informatyczne w administracji wymagają od urzędników wielu przeróżnych kompetencji. W obecnych czasach, technologia staje się wtórna, wciąż ważna ale nie kluczowa w dobie rozwiązań które na żądanie możemy otrzymać „z chmury” (ang. Cloud Computing). Coraz bardziej odczuwalne są spore braki w obszarze kompetencji miękkich, które to kompetencje stają się istotne w całym procesie prowadzenia skomplikowanych cyfrowych projektów lub wdrażania wielu zmian w bardzo krótkim czasie. Wspomniane braki kompetencyjne Fundacja stara się minimalizować, prowadząc dla urzędników od ponad 4 lat Akademię Zarządzania IT Administracji Publicznej” - powiedział Lefanowicz.
Następnie głos zabrali przedstawiciele głównego partnera merytorycznego Forum - Dariusz Piotrowski, general manager Dell EMC Polska który swoim wykładem „Cyfrowa transformacja sektora publicznego” przekazywał uczestnikom ideę transformacji, która rodzi się poprzez współpracę i zaufanie wśród partnerów w ekosystemie IT.
Dariusz Piotrowski wyróżnił cztery kluczowe elementy tego procesu. Są to: Digital Transformation, czyli budowanie zupełnie nowych i inteligentniejszych produktów i usług; IT Transformation rozumiana poprzez optymalizację struktury kosztów uruchamiania aplikacji na bieżącej infrastrukturze IT; Workforce Transformation, czyli dobór odpowiednich narzędzi i stylu pracy w obliczu nowych wyzwań dla pracowników oraz Security Transformation, tj. zmiana nastawienia na zakładające możliwe naruszenia bezpieczeństwa z gotowymi scenariuszami łagodzenia ryzyka. Te cztery elementy tworzą fundament udanej transformacji cyfrowej.
Z kolei Radomir Bordon, Senior Director CEE Dell EMC w swoim wystąpieniu zaprezentował wyniki badania pt. „Dojrzałość technologiczna sektora publicznego w Polsce”. Najważniejsze refleksje płynące z analizy wyników wskazują, iż ta gałąź „biznesu” bardzo chętnie stawia na wirtualizację, lecz jednocześnie brakuje jej zaufania do rozwiązań chmurowych oraz znajomości koncepcji konwergentnej architektury IT. Udana przemiana administracji publicznej w tym obszarze powinna zatem obejmować kompletne procesy modernizacji, automatyzacji i adaptacji.
Agenda spotkania obejmowała pięć niezależnych sesji (bloków) tematycznych dla ponad 250 uczestników:
- Innowacje i technologie w sektorze publicznym,
- Kompetencje cyfrowe w sektorze administracji publicznej - liderzy XXI wieku,
- Dane, informacja, wiedza w zarządzaniu wartością organizacji publicznej,
- Gospodarka współdzielenia w architekturze informacyjnej Państwa,
- Cyberbezpieczeństwo instytucji publicznych.
Kolejna edycja FCAP planowana jest w 2019 roku. Podsumowanie inauguracji z fotorelacją znajduje się na stronie: www.itleader.org.pl
KONTAKT:
Fundacja IT Leader Club Poland
Arkadiusz Lefanowicz
przewodniczący Rady Fundacji
tel. kom. + 48 506 955 942
e-mail: arkadiusz.lefanowicz@itleader.org.pl
www.itleader.org.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.09.2018, 11:25 |
Źródło informacji | itleader.org.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT