Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MONTREAL, 21 września 2018 r. /PRNewswire/ - Kanadyjska Mennica Królewska włączyła się w obchody 17. dorocznego Festiwalu Pow-Wow, który organizuje Centrum wspierania studentów należących do rdzennych ludów Ameryki Uniwersytetu McGilla. Z tej okazji mennica zaprezentowała srebrną monetę kolekcjonerską, która zachwyca wyrazistością kolorów. Na monecie przedstawione zostały spektakularne sceny tańca plemiennego, czyli nowoczesnej formy sztuki plemiennej, która w dobitny i urzekający sposób wyraża dumę i prezentuje dziedzictwo rdzennej ludności.
„Dziedzictwo kulturowe tych ziem wzięło swój początek w sztuce, muzyce, tańcu i tradycjach rdzennych ludów, dlatego cieszy mnie, że tradycje te zostały upamiętnione nowymi monetami wybitymi przez Kanadyjską Mennicę Królewską - powiedział Marc Miller, sekretarz stanu ds. relacji z rdzennymi ludami, który uczestniczył w prezentacji monety. - Na naszej drodze ku prawdziwemu pojednaniu i budowie przyszłości, w której wszyscy przedstawiciele rdzennych ludów mają rzeczywiste i równe szanse na osiągniecie sukcesu, inspirujące wzory monet, które przedstawiają sceny tańca plemiennego, przypominają nam, jak istotne jest darzenie uznaniem i celebrowanie rdzennych tradycji” - dodał.
„Kanadyjska Mennica Królewska szczyci się ukazywaniem fascynującej historii Kanady za pośrednictwem monet, a oddanie hołdu pierwotnym narodom, kulturze inuickiej i metyskiej jest niezbędne do realizacji tego celu - powiedziała Jennifer Camelon, p.o. dyrektora wykonawczego Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. - Nasza moneta o pięknych kolorach, wybita dla uczczenia imponującej sztuki tańca plemiennego, dała kolejną okazję dla rdzennych artystów z całej Kanady do zaprezentowania swoich talentów, tradycji i kultury” - dodał.
Rewers monety zaprojektował Garrison Garrow, artysta reprezentujący sztukę Kanien'kehá:ka. Przedstawia on porywająca scenę z nowoczesnego tańca plemiennego Pow-Wow w stylu „Fancy Dance”. Wizerunek na rewersie zdominowany jest przez postać tancerza, a dynamikę sceny potęguje precyzyjne grawerowanie, natomiast intensywne kolory oddają złożoność odświętnego stroju tancerza. Od ptaka gromu ludów równin, poprzez wzory irokezów na fartuchach, po szeroki wachlarz motywów, materiałów i elementów tradycyjnych (w tym darzone czcią orle pióra), wszystko to podkreśla kulturalną wartość tradycji Pow-Wow. Na awersie monety widnieje wizerunek JKM Elżbiety II w wykonaniu Susanny Blunt.
Liczba wybitych monet wynosi 3500 sztuk, każda waży 2 oz. i jest wykonana ze srebra wysokiej próby. Cena detaliczna monety wynosi 189,95 CAD. Monetę można zamawiać od dziś telefonując bezpośrednio do Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, nr tel. 1-800-267-1871 dla połączeń z Kanady oraz: 1-800-268-6468 dla połączeń z USA. zamówienie można również złożyć za pośrednictwem strony: http://www.mint.ca. Moneta będzie również dostępna od 2 października 2018 r. w sklepach Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej w Ottawie i Winnipeg, w wybranych urzędach pocztowych w Kanadzie oraz u światowych sprzedawców i dystrybutorów współpracujących z mennicą.
Kanadyjska Mennica Królewska to spółka Skarbu Państwa, która wybija i wprowadza do obrotu monety w Kanadzie. Mennica posiada certyfikat ISO 9001-2008 i jest uznawana za jedną z największych i najbardziej wszechstronnych mennic na świecie, oferującą szeroką gamę wyspecjalizowanych, wysokiej jakości monet i związanych z nimi usług w skali międzynarodowej. Dalsze informacje nt. mennicy, oferowanych przez nią produktów i usług są dostępne na stronie: http://www.mint.ca.
Zdjęcia monety można obejrzeć na stronie: https://www.dropbox.com/sh/94toln3vsnthkpm/AACZazyH7Bdlxbso_FTnYwUma?dl=0
Źródło: Kanadyjska Mennica Królewska
KONTAKT:
Alex Reeves
Starszy doradca ds. komunikacji w Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej
tel. +1(613)949-5777
e-mail: reeves@mint.ca
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.09.2018, 13:33 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |