Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Superkomputery są potrzebne do przetwarzania coraz większych ilości danych. Są wykorzystywane w wielu dziedzinach, od opieki zdrowotnej i odnawialnych źródeł energii po bezpieczeństwo samochodów czy cyberbezpieczeństwo.
W piątek kraje członkowskie w ramach Rady UE przyjęły rozporządzenie w sprawie ustanowienia Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). To nowa struktura prawna i finansowa, w ramach której połączone zostaną zasoby z 25 państw europejskich w budowie superkomputerów, a także we wspieraniu badań i innowacji w tej dziedzinie realizowanych przez środowiska akademickie, firmy i przemysł.
"Dane są surowcem wykorzystywanym przez gospodarkę cyfrową. Potrzebujemy superkomputerów do ich przetwarzania, rozwijania sztucznej inteligencji oraz wypracowywania rozwiązań złożonych problemów w takich dziedzinach jak zdrowie i bezpieczeństwo. Obecnie większość naszych naukowców i przedsiębiorstw musi szukać potrzebnych im komputerów najwyższej klasy poza Europą" - mówił w piatek wiceszef Komisji ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.
EuroHPC zostanie uruchomione w listopadzie 2018 r. i będzie działać do końca 2026 r.
Połowa z budżetu w wysokości 1 mld euro pochodzić będzie z unijnych środków, natomiast drugą połowę zapewnią uczestniczące w projekcie państwa członkowskie.
Środki mają być przeznaczone na zakup i eksploatację w UE dwóch superkomputerów spośród pięciu najlepszych na świecie, a także co najmniej dwóch innych superkomputerów spośród 25 obecnie najlepszych na świecie.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ ulb/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.09.2018, 17:35 |
Źródło informacji | PAP Technologie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |