Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: konferencja poświęcona prezydentowi Edwardowi Raczyńskiemu w Ambasadzie RP w Londynie (komunikat)

20.10.2018, 10:53aktualizacja: 20.10.2018, 10:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Dnia 19 października br. w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się konferencja pt. „Edward Bernard Raczyński (1891-1993): dyplomata, polityk, pisarz i mąż stanu”, organizowana przez Ambasadę i Instytut Pamięci Narodowej w hołdzie Prezydentowi RP na Uchodźstwie Edwardowi Raczyńskiemu w 25. rocznicę jego śmierci.

Wśród prelegentów na konferencji znaleźli się Xavier Rey, dyplomata oraz zastępca prezesa zarządu Fundacji im. Raczyńskich, a jednocześnie wnuk Raczyńskiego, prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Kornat z Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Krzysztof Kania z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przedstawili oni życiorys prezydenta oraz poruszyli tematy jego sylwetki psychologiczno-politycznej, zasług dyplomatycznych oraz działalności na rzecz polskiej emigracji niepodległościowej.

Otwierając wydarzenie, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podkreślił znaczenie postaci prezydenta Raczyńskiego. – Ciężko wyobrazić sobie postać, która lepiej by ilustrowała to, co tak bardzo mocno łączy wiele pokoleń Polaków – od I Rzeczpospolitej przez II Rzeczpospolitą aż po obronę i odbudowywanie Polski – powiedział Ambasador Rzegocki.

Wśród gości na konferencji były m.in. córki prezydenta Raczyńskiego, Wirydianna Rey i Katarzyna Raczyńska, oraz Jolanta Sabbatówna, córka przedostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata.

Urodzony w Zakopanem w 1891 roku, Edward Raczyński był drugim dzieckiem Edwarda Aleksandra i Róży Raczyńskich. Uczęszczał do Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, a następnie studiował na uniwersytetach w Lipsku, Krakowie i Londynie. Był długoletnim dyplomatą pracującym dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej (1919-1945). Podczas swojej służby dla kraju pełnił obowiązki Stałego Delegata Rzeczypospolitej Polskiej przy Lidze Narodów w Genewie (1932-1934) oraz Ambasadora przy Dworze św. Jakuba (1934-1945). Do jego najwybitniejszych osiągnięć zalicza się m.in.: przygotowanie procedury odstąpienia od małego traktatu wersalskiego (1934), podpisanie polsko-brytyjskiej umowy o wzajemnej pomocy (1939) oraz wystosowanie noty do rządów Narodów Zjednoczonych dotyczącej zbrodni niemieckich na ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce (1942). Po tym, jak Wielka Brytania wycofała swoje uznanie dla rządu polskiego, Edward Raczyński pozostał w Londynie i aktywnie działał w życiu politycznym polskich emigrantów m.in. jako członek Rady Trzech (1954-1972), a później jako Prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźstwie (1979-1986). Zmarł w Londynie w 1993 roku.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Centralnego Projektu Badawczego Biura Badań Historycznych IPN "Polska emigracja niepodległościowa 1945-1990."

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2018, 10:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ