Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Głównym tematem rozmów podczas wtorkowego spotkania sekretarza stanu w MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka z wiceministrem ds. Europy i Ameryk Alanem Duncanem było przygotowanie polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w 2019 r.
Wiceministrowie omówili sytuację na Bałkanach Zachodnich, a także współpracę Polski z Wielką Brytanią, która przekazuje nam przewodnictwo w Procesie. Rozmowy dotyczyły ponadto wybranych kwestii z obszaru relacji dwustronnych, w tym zabezpieczenia praw Polaków mieszkających na wyspach w kontekście brexitu.
- Jeżeli UE nie zwróci swoich oczu na Bałkany Zachodnie to swoje oczy zwrócą tam inni aktorzy, którzy będą się starali dobrze tam zagospodarować swoje interesy - powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas spotkania z przedstawicielami polskich mediów w Londynie. - Byłem teraz na Bałkanach Zachodnich i widziałem jak wiele inwestycji infrastrukturalnych jest tam prowadzonych na przykład przez Chiny. Dlatego Unia Europejska musi mieć ten region w obszarze swojego stałego zainteresowania – dodał.
Proces Berliński jest formatem wspierającym państwa Bałkanów Zachodnich na drodze integracji europejskiej i reform. Wiceminister Szynkowski vel Sęk podkreślił, iż współpraca z Wielką Brytanią ma zapewnić kontynuację ważnych dla Bałkanów Zachodnich tematów pomiędzy szczytami w Londynie i w Poznaniu.
Wymiana doświadczeń pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w ramach Procesu Berlińskiego będzie kontynuowana poprzez konsultacje koordynatorów i zespołów organizujących szczyt w obu ministerstwach spraw zagranicznych.
W ramach wizyty w Londynie wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się także z przedstawicielami czołowych organizacji polonijnych na Wyspach. Podczas spotkania w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w londyńskim Hammersmith poruszono między innymi kwestię praw Polaków w UK po brexicie.
Wiceszef polskiej dyplomacji wziął również udział w wieczorze poświęconym Lili Pohlmann, działaczce społecznej ocalałej z Holokaustu i przyjaciółce Ireny Sendler. Złożył także wieniec pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt i zwiedził znajdującą się tam bazę wojskową, gdzie podczas II wojny światowej stacjonowali polscy lotnicy. Wiceminister odwiedził ponadto dwa z głównych ośrodków polskiej kultury i historii w Londynie: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz Ognisko Polskie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.10.2018, 21:31 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |