Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według Sekuły, celem chmury krajowej jest dokonanie cyfrowej transformacji – zarówno gospodarki, jak i administracji. Zasadą działania ma być suwerenność danych (będą one przetwarzane i przechowywane wyłącznie na serwerach zlokalizowanych na terenie Polski). Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie przy migracji danych, a rozwiązania będą zgodne z polskim prawem. Chmura zapewni też skuteczne systemy cyberbezpieczeństwa.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreślił w trakcie debaty na Kongresie 590, że z nowej inicjatywy może skorzystać administracja publiczna, która potrzebuje zintegrowanych i kompleksowych rozwiązań. „Na poziomie rządowym mamy obecnie około 400 centrów przetwarzania danych, z których tylko 34 mają centra zapasowe. Szacujemy, że niezbędne wydatki na modernizację rządowych i samorządowych centrów przetwarzania danych w ich obecnej strukturze wyniosłyby 1,3 mld zł” – powiedział Zagórski. Podkreślił, że alternatywą jest utworzenie chmury publicznej, która mogłaby się opierać m.in. na rozwiązaniach rozwijanych przez spółkę PFR i PKO BP.
Według ministra, chmura krajowa będzie również istotnym rozwiązaniem dla firm, gdyż obecnie statystyki ucyfrowienia gospodarki nie są dobre, a u wielu przedsiębiorców występuje bariera mentalna przed utrzymywaniem danych w chmurze. Tymczasem „jest to szansa na przeniesienie biznesu na wyższy poziom” – mówił Zagórski.
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło powiedział podczas debaty, że inicjatywa utworzenia Chmury Krajowej pojawiła się po raz pierwszy, gdy okazało się, że dostępne na rynku rozwiązania nie spełniają wymogów stawianych przed bankami przez polskie prawo. Globalny trend przenoszenia usług do chmury jest wyraźnie widoczny, a dzięki chmurze krajowej – także polskie firmy będą mogły się w niego włączyć.
Jagiełło podkreślał jednocześnie ogromne doświadczenie banków w zakresie przetwarzania danych.
„PKO Bank Polski ma bogate doświadczenie związane z cyfryzacją. Podzieliliśmy się z nim administracją publiczną wspólnie tworząc usługi e-administracji, z których dziś może korzystać duża część z 18 milionów użytkowników bankowości elektronicznej. Powołanie wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju operatora chmury krajowej jest dla nas naturalnym, kolejnym krokiem w transformacji cyfrowej” - mówił szef PKO BP. Dodał, że bank wniesie do tego biznesu masę krytyczną – ma bowiem 430 tys. klientów biznesowych oraz obsługuje liczne podmioty z sektora administracji.
Prezes PFR Paweł Borys zachęcał do spojrzenia na temat przetwarzania danych w chmurze z perspektywy małego przedsiębiorcy. „Z prowadzonych przez nas rozmów wynika, że jest niewiedza na temat rozwiązań, które wspierają cyfryzację” – podkreślał szef PFR. Według niego, zastosowanie nowych technologii zmniejszy koszty działania firm, w tym utrzymywania serwerów, czy wymagane nakłady pracy. Chmura Krajowa zapewni szybkość, jakość, bezpieczeństwo, elastyczność kosztową, a nawet ułatwi wchodzenie z produktami na rynek. „To przyspieszy transformację technologiczną” – powiedział Borys.
Zdaniem Marka Frąckowicza, dyrektora wykonawczego ds. informatyki w PKN Orlen, Chmura Krajowa może być też podwaliną do stworzenia centrum badań i rozwoju, przyciągającego najlepszych ekspertów w Polsce, wspierającego konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i wdrażającego różnorodne rozwiązania istotne dla gospodarki, np. z zakresu blockchain, sztucznej inteligenci czy machine learning.
„Nie bujamy w obłokach: celem jest nie to, żeby wszyscy korzystali z chmury, ale konkurencyjność i transformacja cyfrowa przedsiębiorstw oraz sprawna administracja. Chcemy osiągnąć skok w efektywności działań” – podsumował Paweł Borys.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.11.2018, 17:47 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ