Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: O przyszłości polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej (komunikat)

19.11.2018, 23:15aktualizacja: 19.11.2018, 23:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

"PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, których podstawą jest NATO" – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Brukseli.

Szef MON wziął udział 19 listopada br. w Brukseli w spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej na temat globalnej strategii bezpieczeństwa UE. Podczas obrad Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej podjęła decyzje w sprawie uruchomienia 17 nowych projektów PESCO, spośród których w 10 zaangażowana jest Polska. Ministrowie omówili także zasady udziału państw trzecich w tych projektach.

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka PESCO, czyli stała współpraca strukturalna w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, umożliwia państwom członkowskim UE ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony, wspólny rozwój potencjału obronnego, inwestowanie w te same projekty i zwiększenie udziału i gotowości operacyjnej sił zbrojnych państw Unii Europejskiej.

Minister powiedział, że w polskiej ocenie zasadnicze znaczenie ma Sojusz Północnoatlantycki:

"Osobne struktury nie mogą tworzyć konkurencyjnych rozwiązań wobec NATO, bo zdolności obronne ma Sojusz Północnoatlantycki, a nie Unia Europejska. Unia Europejska nie została powołana do tego, aby tworzyć wspólny system obronny. Do tego powołane zostało NATO" – podkreślił i powiedział, że z wypowiedzi ministrów obrony narodowej wnosi, iż w tej kwestii jest zgoda większości.

"Podkreślałem, że zależy nam na tym, aby system europejski był kompatybilny z systemem NATO-wskim, że zasadniczą formułą zapewnienia zdolności obronnych państwom, tworzącym UE, jest Sojusz Północnoatlantycki, a więc wszystkie programy, które są proponowane przez UE, powinny uzupełniać to wszystko, co jest realizowane w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział minister po spotkaniu Rady do Spraw Zagranicznych UE.

Szef MON poinformował, że Polska podjęła decyzję o uczestnictwie w kolejnych projektach PESCO. Zdaniem ministra PESCO powinno być otwarte dla państw spoza UE:

"Mam tu na myśli przede wszystkim Stany Zjednoczone, Norwegię, ale także Wielką Brytanię po wyjściu z Unii Europejskiej" – powiedział.

Minister Mariusz Błaszczak dodał, że rozmawiał również o programie budowy wspólnego czołgu:

"Chcemy, żeby ten program był objęty właśnie formułą PESCO. Jest to program, który rozpoczęły Niemcy z Francją. Podczas wizyty pani minister obrony narodowej Niemiec w Polsce, też na ten temat rozmawialiśmy. Ze strony niemieckiej jest tu pełna otwartość. Jutro będę rozmawiał z minister obrony narodowej Republiki Francuskiej. Będę zwracał na to uwagę" – podkreślił szef MON.

Do innych omawianych w poniedziałek w Brukseli tematów należały kwestie mobilności wojskowej oraz rozwoju wojskowych struktur planistycznych i dowodzenia UE.

Po obradach europejskiej rady, szef MON wziął udział w uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, organizowanej przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej. Minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do zgromadzonych polskich i zagranicznych gości powiedział:

"To niezwykły czas, gdy Polska wybiła się na niepodległość sto lat temu. Dziś Polska jest krajem wolnym. (…) My chcemy, by Polska była w Unii Europejskiej, była silna i aby unia była silna, ale silna wolnościami i prawami, które stanowią o wolności poszczególnych państw tworzących wspólnotę Unii Europejskiej".

Szef MON podkreślił, szczególne nastawienie Polaków do unijnej wspólnoty:

"Nas odróżnia zdrowy rozsądek, nazywanie rzeczy po imieniu. My nie jesteśmy fałszywi, mówimy wprost jakie są nasze cele i co chcemy osiągnąć. My nadajemy prędkości tej wspólnocie. Oby stało się tak, że za sto lat nasi następcy, kolejne pokolenia będą mówiły, że są dumne, że są Polakami i że warto być Polakiem".

W drugim dniu posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych UE, omówione będą relacje i współpraca UE-NATO oraz wojskowe operacje i misje reagowania kryzysowego UE.

Planowane jest również podpisanie noty akcesyjnej w sprawie przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która obejmie dyżur w II połowie 2019 pod przewodnictwem Polski.

We wtorek, w Kwaterze Głównej NATO odbędzie się spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a rozmowy będą dotyczyć wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance.

Tego dnia odbędzie się także spotkanie ministra Błaszczaka z minister obrony Francji oraz z ministrem obrony Węgier.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.11.2018, 23:15
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ