Newsletter

Wystartował program „Orlen w portfelu” dla inwestorów indywidualnych

21.11.2018, 12:00aktualizacja: 21.11.2018, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rozpoczęły się zapisy do programu „Orlen w portfelu” dla inwestorów indywidualnych. Zainaugurowany podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem długoterminowy projekt ma poszerzyć wiedzę Polaków nt. oszczędzania i długoterminowego inwestowania.

Program „Orlen w portfelu” opiera się na dwóch filarach: rabatowym oraz edukacyjnym. Pierwszy ma za zadanie docenić tych inwestorów indywidualnych, którzy zdecydują się potraktować akcje PKN Orlen jak długoterminową inwestycję. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że każdy z uczestników programu, który przez minimum miesiąc utrzyma na swoim rachunku maklerskim 50 lub więcej akcji będzie mógł zaoszczędzić 10 gr na każdym litrze paliwa Efecta, a 15 gr na paliwie Verva. Skorzysta on również z 10 proc. zniżki przy zakupach na stacjach Orlen.

„Jesteśmy firmą stabilną, o solidnych fundamentach. Orlen będąc championem polskiej gospodarki prowadzi zrównoważoną i przewidywalną politykę dywidendową - podkreślił prezes PKN Orlen. - W tym roku za każdą swoją akcję spółka wypłaciła 3 zł. To bardzo dobry wynik, który dobrze przyjęli nasi akcjonariusze dodał prezes Obajtek. Ocenił również, że biorąc pod uwagę wypłaty z tytułu dywidendy oraz dodatkowe ponad 500 złotych oszczędności, które rocznie można zyskać dzięki programowi „Orlen w portfelu” na zakupie paliwa, czyni go atrakcyjnym.

„Chcemy dać możliwość inwestorom indywidualnym na uczestniczenie we wzroście, który Orlen od kilku lat sukcesywnie na rynku notuje” - dodała członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka. Aby przystąpić do programu należy wypełnić formularz rejestracyjny w domu maklerskim. Każdy uczestnik otrzymuje kartę programu. Zniżki będą przysługiwały akcjonariuszom, którzy w poprzednim miesiącu posiadali co najmniej 50 akcji naszej spółki i będą przyznawane w następnym miesiącu. „Inwestowanie w akcje może być dobrą formą zarabiania. Aby robić to odpowiedzialnie trzeba posiadać odpowiednią wiedzę” – podkreśliła prezes Klarecka podczas panelu dyskusyjnego spółki „Twój wybór wpływa na rozwój kraju – co zrobić aby Polacy chętniej inwestowali długoterminowo w rodzime firmy”. „Orlen w portfelu” ma więc pełnić również rolę edukacyjną. Drugim filarem programu będzie Akademia Inwestycyjna, na którą składają się podręczniki, webinaria i szkolenia oraz możliwość uzyskania certyfikatu.

Podkreślając znaczenie edukacji w tym zakresie prezes Stowarzyszenia CFA Society Poland, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. Krzysztof Jajuga wyjaśnił, że w przypadku programu Orlenu dodatkowym wyzwaniem jest przekazanie wiedzy w przystępny sposób.

Akademia Inwestycyjna będzie podzielona na dwa poziomy. „Podstawowy to proste zagadnienia, które będą pokazywać fundamenty rynków kapitałowych. Związki giełdy z gospodarką, co i jak wpływa na podwyższanie lub obniżanie stóp procentowych, co to jest akcja i jakie daje prawa – podstawowe zasady inwestowania, które pozwolą dokonać szybkiej oceny ryzyka. (…) Zaawansowany owocowałby tym, że uczestnik może próbować zarządzać własnym portfelem inwestycyjnym” – zapowiedział prof. Jajuga.

Paneliści podkreślali, że uruchomienie programu Orlenu dla inwestorów indywidualnych nie należało do najłatwiejszych. „Zaczęliśmy tę współpracę około cztery miesięce temu. Zarówno Orlen jak i my byliśmy pełni entuzjazmu i tylko dzięki optymizmowi mogliśmy ruszyć z tę akcją” – powiedziała zastępca dyrektora DM PKO BP Bożena Kłopotowska. Dodała, że w perspektywie utrudnień ze strony przepisów prawnych „sukcesem jest, że ten program powstał”.

Kłopotowska zaznaczyła również, że „Orlen w portfelu” jest inicjatywą, która może pobudzić klientów detalicznych i cały rynek. „Sytuacje taka jak ta dostarczą klientom inwestycyjnym informacje prowadzące do wniosków, że może on zarobić” – tłumaczyła. Członek zarządu GPW Piotr Borowski przyznał, że „to co jest dobre dla polskiej gospodarki jest dobre dla giełdy i odwrotnie. (…) Cały czas rynek kapitałowy służy napędzaniu polskich przedsiębiorstw”.

Borowski zauważył, że promowanie inwestowania w spółki działające na rodzimym rynku jest korzystniejsze niż inwestycje na rynkach zagranicznych. „Inwestorzy na każdym rynku zawsze chętnie inwestują w rodzime spółki dlatego, że są blisko, że rozumieją ten rynek i spółki. Ponadto mają tani i szybki dostęp do informacji” – wyjaśnił.

Inwestorzy indywidualni, którzy chcą wziąć udział w programie muszą posiadać rachunek w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego. Klarecka zaznaczyła, że PKN Orlen zaprasza jednak do programu wszystkie domy maklerskie, aby „Orlen w portfelu” był dostępny dla wszystkich. Dodała, że korzyści z programu będą płynęły również w drugą stronę. „Jeśli ktoś jest inwestorem jakiejś firmy zdecydowanie częściej ją poleca, zdecydowanie częściej ją rekomenduje i sam korzysta z jej produktów” – zaznaczyła.

Wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Michał Masłowski oceniał pozytywnie, że za podjęcie takiej inicjatywy odpowiedzialna jest tak duża spółka jak PKN Orlen. Pokazuje, że jest to możliwe a także konieczne. „Właśnie od takiej spółki powinno się zacząć. Po pierwsze jest duża, ma bardzo rozpoznawalny brand i ma produkt dla klienta detalicznego” – tłumaczył. Ocenił również, że program nie ma słabych punktów w kwestii organizacji. „Pomysł uznaję za znakomity. Bariera wejścia 50 akcji nie jest duża. Nic tylko próbować” – zaznaczył.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 21.11.2018, 12:00
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ