Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis „100 lat Niepodległej”. Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850.
Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów - Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX wieku. Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie. Składał się z 48 elementów i otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców, które później zmieniono na VIS – od łacińskiego terminu „vis” (siła). W lutym 1932 roku pistolet otrzymał polski patent nr 15567, a następnie podjęto decyzję o przyjęciu go do uzbrojenia WP jako automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm konstrukcji PWU.
Produkcja seryjna ruszyła w 1936 roku i w ciągu 3 lat na wyposażenie wojska trafiło blisko 50 000 sztuk.
Pistoletu VIS używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym jednostkom. W czerwcu 1938 VIS był już w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywała piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w marynarce wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza.
Dzięki doskonałemu wykonaniu i znakomitym parametrom, VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Pistolety VIS miały bardzo staranne wykończenie i były noszone w skórzanych futerałach, wyposażonych w dwie kieszonki na zapasowe magazynki.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem „Poprad” i radarem „Soła”; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Grom” i „Piorun”; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”; system bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R; kołowy transporter opancerzony „Rosomak”; samobieżny moździerz „Rak”; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą „Krab”; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami „Beryl” oraz „Grot”. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.
Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie. Fabryka Broni jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Spółka zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca pracowników.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.11.2018, 15:09 |
Źródło informacji | Polska Grupa Zbrojeniowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Przyszłość rynku pracy. Co zmieni się w 2025?
- 23.01.2025, 12:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GoWork.pl