Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Polska należy do państw wspierających politykę rozszerzenia UE. Ma ona swój strategiczny wymiar i jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy" – powiedział wiceminister Bartosz Cichocki, reprezentujący Polskę na Szczycie w Zagrzebiu.
Wiceszef dyplomacji przewodniczył polskiej delegacji na spotkaniu szefów rządów państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w stolicy Chorwacji. W trakcie sesji plenarnej strony omówiły bieżącą sytuację polityczno-gospodarczą w regionie państw IŚE.
"Nasze państwo znacznie zwiększyło swoje polityczne i techniczne wsparcie dla państw regionu Bałkanów Zachodnich" – ocenił wiceszef polskiego MSZ. "Jesteśmy po szerokich konsultacjach z tymi państwami nt. priorytetów polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim, a przygotowania do organizacji szczytu tego Procesu w 2019 r. w Polsce są zaawansowane" - dodał.
Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie dalszego postępu inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, przypominając o jej dziesięcioleciu w 2019 r.
Wiceminister Cichocki z całą mocą potępił agresywne działania Rosji na wodach międzynarodowych w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Poinformował o sobotniej wizycie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Kijowie, poparciu Polski dla integralności terytorialnej, suwerenności Ukrainy i zachęcił państwa IŚE do reakcji na wydarzenia na Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej.
Wskazał ponadto na znaczenie dla procesu euro- i euroatlantyckiej integracji regionu, uczciwych wyborów oraz kontynuacji walki z korupcją, reformy sądownictwa, zapewnienia wolności słowa i pluralizmu debaty publicznej.
Podczas Szczytu w Zagrzebiu formalnie przekazano roczne przewodnictwo Włochom, które od 1 stycznia 2019 r. kierować będą pracami w ramach IŚE. Uczestnicy Szczytu przyjęli ponadto do wiadomości nominację Włocha Roberto Antonione na stanowisko sekretarza generalnego Sekretariatu Wykonawczego IŚE w Trieście. Obejmie on funkcję z dniem 1 stycznia 2019 r.
Inicjatywa Środkowoeuropejska skupia obecnie 17 państw: Albanię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię, Mołdawię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Ukrainę, Węgry i Włochy. Polska jest członkiem ugrupowania od 1991 r. Przewodniczyła Inicjatywie w 1995 r. oraz w 2003 r. W 2019 r. Inicjatywa obchodzić będzie 30–lecie swojego istnienia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.12.2018, 19:32 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |