Newsletter

UOKiK: Światowy Dzień Konkurencji - sprzedaż internetowa (komunikat)

05.12.2018, 14:17aktualizacja: 05.12.2018, 14:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

- UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Yamaha Music Europe.

- Urząd podejrzewa, że spółka w niedozwolony sposób ustalała ceny sprzedaży sprzętu muzycznego ze sprzedawcami internetowymi.

- W Światowy Dzień Konkurencji przypominamy, że na zmowach przedsiębiorców tracą konsumenci, którzy muszą płacić drożej za towary lub usługi

Zgodnie z prawem ochrony konkurencji zabronione jest wspólne ustalanie przez niezależnych przedsiębiorców cen sprzedaży produktów lub usług. Mogą to być porozumienia pomiędzy konkurentami lub przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu, np. producent – sprzedawca detaliczny. Na zmowach tracą konsumenci, którzy muszą płacić więcej, niż gdyby stawki kształtowane były w warunkach konkurencji. UOKiK podejrzewa, że tak jest w przypadku Yamaha Music Europe.

"Zebraliśmy wiele dowodów na to, że Yamaha Music Europe ustalała minimalne ceny, po których instrumenty były odsprzedawane przez dystrybutorów w internecie. Dużo wskazuje na to, że konsumenci przepłacali już od 2004 r." – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Z ustaleń urzędu wynika, że w ciągu kilkunastu lat partnerzy handlowi spółki mogli stosować ustalone z nią ceny. Sprzedawcy obserwowali wzajemnie swoje działania i informowali Yamaha Music Europe, jeżeli któryś z nich sprzedawał taniej sprzęt muzyczny. Spółka wzywała go wówczas do zmiany cennika, a jeżeli nie przyniosło to skutku, mogła anulować przyznane wcześniej przywileje, np. preferencyjne ceny, dostarczenie rzadkich instrumentów, wcześniejsze dostawy, czy organizowanie wydarzeń z muzykami.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Postępowanie prowadzone jest również na podstawie przepisów unijnych, praktyka może bowiem mieć wpływ na handel między państwami członkowskimi UE. Praktyki producentów instrumentów muzycznych są również pod lupą urzędów antymonopolowych w innych krajach.

"Zakupy w internecie stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Dlatego organy ochrony konkurencji na całym świecie muszą zwracać szczególną uwagę, czy przy handlu w sieci nie dochodzi do zmów, które powodują, że konsumenci musza płacić drożej za produkty. Przedsiębiorcy sprzedający online mogą również ulegać pokusom wykorzystania nowych technologii do stosowania praktyk ograniczających konkurencję. Zadaniem urzędów jest przewidywać i wykrywać tego rodzaju działania. Na ten temat rozmawiamy podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Konkurencji" – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Konferencja "Konkurencja w erze cyfrowej" odbywa się w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Organizatorami wydarzenia są: UOKiK, Stowarzyszenie Prawa Konkurencji oraz Positive Competition. "Organy ochrony konkurencji stoją teraz przed wyzwaniem jakim jest określenie ich polityki wobec rynków cyfrowych. Nowoczesna gospodarka wymaga nowego podejścia do prawa konkurencji. Potrzeba nowych reguł konkurencji, a być może nowych regulacji sektorowych, skutecznych – uszytych na miarę – narzędzi dostosowanych do wyzwań epoki cyfrowej" - spotkanie otworzył list od Premiera Mateusza Morawieckiego do przedsiębiorców. Wśród omawianych tematów znalazł się m.in. wpływ technologii cyfrowych na konkurencję. Uczestnicy dyskutują nad stosowaniem prawa i ekonomii konkurencji w kontekście platform internetowych, algorytmów cenowych i nowych technologii (w tym blockchain). Drugim omawianym tematem jest sposób zdobywania informacji przez organy antymonopolowe i ochrona osób, które sygnalizują niedozwolone praktyki.

Światowy Dzień Konkurencji organizowany jest co roku 5 grudnia przez pozarządową organizację Consumer Unity & Trust Society (CUTS International) oraz Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

dma/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.12.2018, 14:17
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii