Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC:Wstąp do „Klubu Młodego Programisty”! (komunikat)

06.12.2018, 11:39aktualizacja: 06.12.2018, 11:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Tylko w pierwszym miesiącu działania Klubów Młodego Programisty frekwencja na zajęciach przekroczyła 10 tysięcy osób! Dołącz do nich. Trwają zapisy na kolejne edycje bezpłatnych warsztatów.

Kluby Młodego Programisty to punkty warsztatowe, w których odbywają się bezpłatne zajęcia z programowania. Zostały uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK na terenie całej Polski – po jednym w każdym województwie.

W 16 miastach

Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie. Będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak: tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. W sumie, przez dwa lata w Klubach zorganizujemy 3200 bezpłatnych warsztatów dla ponad 40 tysięcy osób.

To co odróżnia nasze zajęcia od innych, to fakt, że mogą brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z Klubów, zorganizowanych zostanie kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to 10 jednogodzinnych warsztatów, prowadzonych na czterech poziomach trudności.

Pierwszy miesiąc

- Termin uruchomienia Klubów nie był przypadkowy. Październik to miesiąc, w którym odbywa się Europejski Tydzień Kodowania [CodeWeek]. Zależało nam, aby poza regularnymi zajęciami, w Klubach odbywały się też warsztaty organizowane w ramach CodeWeek – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Udało się. Frekwencja na październikowych zajęciach przekroczyła 10 tysięcy osób. We wszystkich 16 Klubach zorganizowaliśmy 336 warsztatów, z czego 160 to zajęcia zorganizowane w ramach Codeweek - dodaje.

W pierwszym miesiącu działalności najaktywniejszy okazał się Klub Młodego Programisty w Piotrkowie Trybunalskim. W październiku zorganizowano tam 30 warsztatów, w których wzięło udział 782 dzieci.

Zapisz dziecko na zajęcia

Właśnie trwają zapisy na kolejną turę zajęć. Miejsca szybko znikają. Dlatego nie zwlekaj, zapisz dziecko na warsztaty. Ostatnie wolne miejsca zostały w Klubach w Ełku, Gnieźnie, Inowrocławiu, Nowym Sączu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotrkowie Trybunalskim, Stargardzie, Żarach i Żorach. Rodzic, który chce zgłosić swoje dziecko na warsztaty, powinien wejść na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl i wypełnić dostępny tam formularz. Ważne, by wybrać odpowiedni poziom (tj. przeznaczony dla uczniów klas 1-3 lub dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych). O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń – są przyjmowane do wyczerpania miejsc w danym cyklu szkoleniowym. Zgłoszenie na warsztaty musi zostać dokonane najpóźniej na dwa dni robocze przed dniem rozpoczynającym serię warsztatów. Po przesłaniu danych przez formularz zgłoszeniowy, rodzic na podany przez siebie adres email otrzyma potwierdzenie zgłoszenia, które jest jednocześnie potwierdzeniem zakwalifikowania na warsztaty.

Jaki jest cel projektu?

Otwarcie Klubów to element realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia nauki programowania dzieciom i rodzicom.

- Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie, poprzez zabawę, uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji – kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów – mówi minister Marek Zagórski. - Kluby, w zależności od miasta, powstały w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki, czy świetlice. To nie przypadek. Wszystkie te miejsca, zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy – dodaje minister cyfryzacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.12.2018, 11:39
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ