Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił w trakcie spotkania, że spółka postawiła sobie za cel, by do 2022 r. 90% mieszkańców Polski miało dostęp do sieci gazowej. „Chcemy, by gaz ziemny był dostępny w całej Polsce. Chcemy pójść za rynkiem, a nie narzucać mu naszą politykę. Wszyscy powinni mieć możliwość wyboru źródła energii i dostępu do różnych paliw - w tym także gazu” - powiedział. Dodał, że będzie to wymagało ok. 7,5 mld zł. inwestycji w rozwój sieci gazowej w Polsce do 2022 r.
Woźniak mówił o działaniach spółki w zakresie poszukiwania możliwości wydobywania metanu. PGNiG od dwóch lat prowadzi program Geo-Metan, w ramach którego realizowane są odwierty i szczelinowanie hydrauliczne. Prezes spółki przypomniał, że rocznie, przy eksploatacji węgla, wydziela się do atmosfery w Polsce blisko 1 mld m3 tego gazu, a jest on jednym z najbardziej cieplarnianych gazów na ziemi. Jest to jednocześnie gaz, który może być zagospodarowany energetycznie. Dlatego właściwe jego wykorzystanie do celów gospodarczych jest zadaniem wielu krajów. Chodzi o to, by metan nie przedostawał się do atmosfery, a tym samym nie zanieczyszczał jej.
O konieczności ograniczenia emisji metanu mówił m.in. dyrektor wykonawczy i główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Faith Birol. Podkreślił, że na całym świecie wzrasta zapotrzebowanie na gaz ziemny, i że to rozwiązanie może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Akcentował znaczenie międzynarodowej legislacji w tym zakresie i jej egzekwowanie. O tym, że jest potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa dostaw mówił również Olaf Martins, menadżer ds. relacji globalnych Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ropy i Gazu (IOGP) z Wielkiej Brytanii.
Torstein Inderbo, wiceprzewodniczący Grupy Ekspertów ds. Gazu (UNECE) z Norwegii zwrócił z kolei uwagę na Afrykę. „Afryka to kontynent o wielkim ubóstwie energetycznym. Jeśli mamy dostęp do gazu i energii, możemy rozpocząć działania w kwestii źródeł odnawialnych. Koszt energii ze źródeł odnawialnych spada, ale nie ma systemu wsparcia, dlatego potrzebujemy go podwójnie” – tłumaczył.
O cyklu życia kopalni mówił Raymond C. Pilcher, przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Metanu z Kopalni Węgla z USA (UNECE). Podkreślił znaczenie prac PGNiG dotyczących pozyskiwania metanu.
Z kolei Scott Foster, dyrektor Wydziału Zrównoważonej Energii w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE) zaznaczył - „Kiedy mówimy o strukturalnych zmianach w przemyśle węglowym, powstają liczne implikacje, które trzeba wziąć pod uwagę”.
O doświadczeniach chińskich w przechwytywaniu metanu mówił Jin Zhixin, wiceprezydent i główny menadżer Shanxi Coking Coal Group Co., Ltd. i Międzynarodowego Centrum Doskonałości Metanu z kopalni węgla w Chinach. Zaznaczył, że jego firma łączy wydobycie węgla koksowego i metanu, przy czym przechwytywanie tego gazu jest obostrzone legislacyjnie. Dzięki temu, firma wypracowała szereg dobrych praktyk w tym zakresie.
Prezes PGNiG Piotr Woźniak ocenił w rozmowie z PAP, że obowiązujący w Chinach nakaz równoległego wydobywania metanu i użytkowania go, przy jednoczesnej produkcji węgla, jest ciekawym rozwiązaniem. „U nas metan traktowany jest jako kopalina tzw. towarzysząca i praktycznie nie ma dla niego żadnych wymagań” – powiedział prezes PGNiG.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.12.2018, 09:56 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ