Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zatrzymania członkiń zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z prostytucji (komunikat)

04.02.2019, 12:30aktualizacja: 04.02.2019, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełniania przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

W wyniku zrealizowanych w ubiegły weekend czynności, na terenie Wrocławia i Bydgoszczy ujawniono trzy prosperujące agencje towarzyskie tzw. "mieszkaniówki". Dokonano zatrzymania 13 osób. Zatrzymane to kobiety w wieku od 23 do 53 lat. Zostały one doprowadzone do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Jak ustalono w toku śledztwa grupą kierowała 31–letnia Roksana W. Usłyszała ona zarzut popełnienia przestępstwa kierowania grupą. Natomiast pozostałym 12 podejrzanym prokurator zarzucił branie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, polegających na odpłatnym świadczeniu usług seksualnych i czerpaniu z tego procederu korzyści majątkowych.

Ponadto wszystkim podejrzanym przestawiono zarzuty popełnienia przestępstwa czerpania korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez co najmniej 35 kobiet (art. 204 § 2 kodeksu karnego).

W toku realizowanych czynności zabezpieczono kilkadziesiąt telefonów komórkowych przypisanych do poszczególnych ogłoszeń seksualnych, pieniądze w kwotach 5 tysięcy złotych i 850 euro oraz zapiski z rozliczeniami.

Środki zapobiegawcze

Wobec 2 podejrzanych, w tym Roksany W., Sąd Rejonowy w Rzeszowie na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec 11 podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym w postaci stosowanych kumulatywnie: poręczenia majątkowego w kwocie 10.000 złotych, dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że grupa działała przez okres co najmniej dwóch lat tj. od początku 2017 roku do stycznia 2019 roku, we Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku, w Lublinie oraz innych miejscowościach na terenie kraju.

Z ustaleń śledztwa wynika, że kierująca zorganizowaną grupą przestępczą Roksana W. "zatrudniała" w nadzorowanych przez siebie na terenie Wrocławia i Bydgoszczy lokalach kobiety, które w zamian za ułatwianie im nierządu, udostępnianie pomieszczeń oraz umieszczanie na jednym z portali erotycznych ogłoszeń "towarzyskich" wraz ze zdjęciami, oddawały część dochodu uzyskiwanego z prostytucji. Zarządzane przez Roksanę W. "agencje towarzyskie" działały także na terenie dużych miast województwa podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego.

Podejrzane pobierały od świadczących usługi seksualne kobiet pieniądze w jednorazowej kwocie nie mniejszej niż 120 złotych i nie większej niż 250 złotych, stanowiącej połowę należności uzyskanej od jednego klienta, w zamian za świadczenie usługi seksualnej. Pieniądze te były następnie przekazywane Roksanie W.

Co grozi podejrzanym

Występek kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej przewidziana jest natomiast kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Za popełnienie przestępstwa polegającego na czerpaniu korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez inną osobę grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Śledztwo ma rozwojowy charakter. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.02.2019, 12:30
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ