Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Musimy zachować naszą jedność, aby ustabilizować region i zapobiec ponownemu pojawieniu się ISIS" - powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych grupy państw należących do Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim (ISIS). Spotkaniu w Waszyngtonie przewodniczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
W trakcie dyskusji podsumowano dotychczasowe działania militarne, stabilizacyjne i humanitarne Globalnej Koalicji w Iraku i Syrii oraz określono zadania na rok 2019. Za główne wyzwanie uznano zapobieganie odrodzeniu się ISIS na Bliskim Wschodzie lub w innych regionach oraz odbudowę i stabilizację wyzwolonych terenów. Globalna Koalicja podejmie dalsze wysiłki na rzecz walki z finansowaniem terroryzmu, radykalizacją w Internecie czy zagrożeniami związanymi z powrotem zagranicznych bojowników - terrorystów.
W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz podkreślił, że pomimo sukcesów Koalicji, ISIS pozostaje nadal silnym ugrupowaniem terrorystycznym. "Pomyślne zakończenie pierwszej fazy operacji stwarza potrzebę podjęcia silniejszych działań stabilizacyjnych o charakterze pozamilitarnym" – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Przypomniał także, że Polska jest członkiem Globalnej Koalicji praktycznie od początku jej powołania, przy czym uczestniczymy aktywnie zarówno w działaniach o charakterze wojskowym, jak i przeznaczając fundusze służące celom stabilizacyjnym i humanitarnym.
Szef polskiego MSZ podkreślił także potrzebę szerszej stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Jeśli nie uda nam się zapewnić długoterminowego pokoju i stabilizacji, nasz wysiłek finansowy i wojskowy zostanie zmarnowany" – ocenił minister Czaputowicz. W tym kontekście przedstawił cele ministerialnej konferencji bliskowschodniej organizowanej wspólnie z sekretarzem Pompeo w dniach 13-14 lutego br. w Warszawie.
W swoim wystąpieniu adresowanym do uczestników spotkania ministerialnego prezydent Donald Trump podkreślił, ze dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich uczestników Globalnej Koalicji spod panowania ISIS wyzwolone zostało ogromne terytorium, zamieszkiwane przez ponad 5 mln ludzi. Doprowadziło to do likwidacji bazy ekonomicznej ISIS. "Oczekuje w najbliższym czasie informacji o zniszczeniu ISIS w 100 proc." – oświadczył prezydent Trump, dziękując wojskowym, dyplomatom i politykom z 74 krajów i 5 organizacji tworzących Globalną Koalicję anty-ISIS.
Globalna Koalicja powstała we wrześniu 2014 r. z inicjatywy USA. W jej skład wchodzi obecnie 79 państw i organizacji (w tym NATO i UE). Działania Globalnej Koalicji (operacja Inherent Resolve) przyczyniły się w istotnym stopniu do rozbicia ISIS i wyzwolenia zajętych przez to ugrupowanie terrorystyczne terytoriów na Bliskim Wschodzie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.02.2019, 08:11 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |