Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W wykazie znalazły się m.in. Afganistan, Korea Północna, Iran, Libia, Nigeria, Pakistan, Panama, Tunezja.
Chodzi o ochronę systemu finansowego UE. Po opublikowaniu wykazu banki i inne podmioty objęte unijnymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy będą miały obowiązek przeprowadzania większej liczby kontroli w przypadku operacji z udziałem klientów i instytucji finansowych pochodzących z tych państw.
Jak zapewnia KE, lista została sporządzona po dogłębnej analizie i w oparciu o nową metodykę, która odzwierciedla bardziej rygorystyczne kryteria określone w piątej dyrektywie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, obowiązującej od lipca 2018 r. Analizie poddano 54 priorytetowych jurysdykcji obowiązujących w państwach trzecich. Państwa objęte oceną spełniają co najmniej jedno z następujących kryteriów: mają systemowy wpływ na integralność systemu finansowego UE; zostały określone przez MFW jako międzynarodowe centra finansowe offshore; mają znaczenie gospodarcze lub silne powiązania gospodarcze z UE.
KE zapewnia, że nadal będzie współpracować z państwami, które mają braki w przepisach dotyczących prania brudnych pieniędzy. Wykaz ma ułatwiać wymienionym w nim państwom identyfikowanie obszarów wymagających poprawy, co umożliwi ewentualne wykreślenie ich z wykazu po usunięciu braków.
Komisja będzie śledzić postępy w państwach znajdujących się w wykazie, nadal monitorować państwa już poddane przeglądowi i rozpocznie ocenę kolejnych państw, zgodnie z opublikowaną metodyką. Komisja odpowiednio zaktualizuje wykaz. Rozważy również dopracowanie metodyki w obszarach, które będą tego wymagały w świetle zdobytych doświadczeń, aby zapewnić skuteczne identyfikowanie państw trzecich wysokiego ryzyka i koniecznych dalszych działań.
Komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Vera Jourova oceniła, że w UE ustanowione zostały najwyższe w świecie standardy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, ale chodzi o to, by brudne pieniądze pochodzące z innych krajów nie trafiały do unijnego systemu finansowego. "Brudne pieniądze są siłą napędową przestępczości zorganizowanej i terroryzmu" - podkreśliła, zwracając się do państw, które znalazły się w wykazie, o niezwłoczne usunięcie braków.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.02.2019, 14:59 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Komisja Etyki Public Relations rozpoczyna swoją działalność
Powołana została Komisja Etyki Public Relations, na której czele stanęła prof. UW dr hab. Monika Kaczmarek-Śliwińska - ekspertka w zakresie etyki i komunikacji z Uniwersytetu Warszawskiego. Celem komisji jest umacnianie standardów etycznych w branży Public Relations.- 13.05.2025, 15:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Związek Firm Public Relations
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ