Newsletter

Prokuratura Krajowa: Kolejne zatrzymania w sprawach dotyczących SKOK w Wołominie (komunikat)

26.02.2019, 11:06aktualizacja: 26.02.2019, 11:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

W dniach 25 i 26 lutego 2019 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie oraz Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymano łącznie 15 osób w związku z prowadzonymi postępowaniami dotyczącymi wyłudzeń kredytów i pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie.

Nawet blisko 4 milionowe pożyczki wyłudzane na "słupy"

Zatrzymane na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie oraz Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim osoby to tzw. "słupy". Zatrzymani, często w zamian za niewielkie korzyści majątkowe, przedkładali nierzetelne dokumenty w celu zawarcia umów pożyczek i kredytów. Wprowadzali oni w błąd pracowników SKOK w Wołominie wykazując, że posiadają zdolność kredytową. Pieniądze uzyskane z zawartych umów były następnie przekazywane innym osobom. W ten sposób wyłudzano pożyczki w kwotach od 920 tysięcy do blisko 4 milionów złotych. Zatrzymanym zarzuca się pomocnictwo do wyłudzenia mienia znacznej wartości oraz przedłożenie nierzetelnej dokumentacji w celu uzyskania pożyczek i kredytów. Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych prokuratorzy podejmą decyzje w zakresie stosowania wobec nich środków zapobiegawczych.

Wielowątkowe śledztwa

Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga w Warszawie i Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim śledztwa obejmują swoim zakresem szereg wątków, w tym dotyczący przedkładania w okresie od 2009 roku do 2014 roku w SKOK w Wołominie nierzetelnych poświadczających nieprawdę i podrobionych dokumentów, w celu uzyskania wielomilionowych pożyczek.

Śledztwa dotyczące przestępstw związanych z działalnością SKOK w Wołominie

Sprawy dotyczące działającej na terenie Polski w okresie od lutego 2009 roku do października 2014 roku zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie nadzorowane są obecnie w trzech prokuraturach tj. Prokuraturze Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie, Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku oraz w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie prowadzone są dwa śledztwa. Głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej był Piotr P., do 2012 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie, ściśle współpracujący z byłymi członkami zarządu tj. prezesem Mariuszem G., i vice prezesami Joanną P. i Mateuszem G.

1500 pożyczek na kwotę ponad 2,5 miliarda złotych

W toku prowadzonych postępowań badanych jest co najmniej 1500 pożyczek i kredytów na łączną kwotę 2.511.339.850,00 złotych. Do chwili obecnej prokuratorzy przedstawili zarzuty łącznie 1185 osobom, z których 91 zostało tymczasowo aresztowanych. Przeciwko 476 osobom zostały skierowane akty oskarżenia do sądów, z czego 299 osób zostało już prawomocnie skazanych. Akta główne przedmiotowych spraw liczą powyżej 1550 tomów i około 3000 załączników w postaci teczek pożyczkowych.

Zabezpieczenia majątkowe w łącznej wysokości niemal 350 milionów złotych

W trakcie trwania śledztw dokonano szeregu zabezpieczeń majątkowych, w tym na nieruchomościach na łączną kwotę o wartości powyżej 307 milionów złotych, w postaci pieniędzy na łączną kwotę o wartości około 11 milionów złotych, na mieniu ruchomym na łączną kwotę około 7 milionów 250 tysięcy złotych oraz udziały w spółkach na kwotę o wartości powyżej 24 milionów złotych, co stanowi łącznie 349 milionów 250 tysięcy złotych.

Zespoły prokuratorów

Prokurator Krajowy z uwagi na szczególną wagę i zawiły charakter tych postępowań, objął je zwierzchnim nadzorem służbowym, jak również w dniu 12 lipca 2016 roku wydał zarządzenia o powołaniu zespołów prokuratorów do prowadzenia przedmiotowych śledztw w Prokuraturach Okręgowych w Gorzowie Wielkopolskim i Warszawa-Praga w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.02.2019, 11:06
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii