Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP (komunikat)

07.03.2019, 14:36aktualizacja: 07.03.2019, 14:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

- W 2018 roku zrobiliśmy 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP. Zapewniliśmy odpowiednie finansowanie, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji Sił Zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz utrzymujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami. Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas odprawy kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

W czwartek Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych, oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wzięli udział w dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Z okazji obchodów 20-lecia członkostwa Polski w NATO tegoroczna odprawa odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła się ceremonią podniesienia flagi państwowej i flagi NATO na maszt, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

Podsumowując rok 2018, minister Błaszczak podkreślił, że w był to czas, w którym zaszły fundamentalne zmiany zarówno w polskich siłach zbrojnych, jak i w międzynarodowym otoczeniu naszego kraju.

- Był to rok nadrabiania przez Wojsko Polskie wieloletnich zaległości, jakie odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach (…) z całą stanowczością mogę stwierdzić, że zrealizowaliśmy wszystkie stawiane sobie cele. Zapewniliśmy finansowanie na poziomie 2 proc. PKB. W 2018 roku na mój wniosek pozyskaliśmy z budżetu dodatkowe 1,6 miliarda złotych na modernizację. W zeszłym tygodniu podpisałem najwyższy w historii pod względem sumy projektowanych wydatków plan modernizacji technicznej. Na modernizację przeznaczymy około 185 miliardów złotych. Za te pieniądze kupimy między innymi 32 nowoczesne i wielozadaniowe myśliwce piątej generacji - mówił szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował także o powołaniu pełnomocnika, którego zadaniem będzie pozyskanie nowych wielozadaniowych myśliwców w ramach programu HARPIA. Został nim Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pilot Jacek Pszczoła.

Mówiąc o procesie modernizacji, minister Błaszczak przypomniał, że w ostatnich miesiącach zawarto umowy, dzięki którym znacznie zwiększony zostanie potencjał Wojska Polskiego.

- Mam na myśli oczywiście amerykański system obrony powietrznej Patriot w ramach programu WISŁA oraz dywizjon artylerii rakietowej Himars w ramach programu HOMAR. Zawarłem umowę na dostawę śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych, jesteśmy na ostanie prostej w przetargu na dostawę kolejnych śmigłowców, tym razem dla Marynarki Wojennej. Mamy także pieniądze na śmigłowce uderzeniowe w ramach programu KRUK – mówił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że jednym z priorytetów w 2018 roku, który będzie także obowiązywał w 2019 roku, jest zwiększenie liczebności wojska oraz wzmocnienie wschodniej flanki.

- Moim zadaniem jest wzmocnienie wschodniej flanki naszego kraju, wiem jak to zrobić. Zdecydowałem o powołaniu nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach, to pierwszy krok w kierunku właściwego rozlokowania potencjału sił zbrojnych – przypomniał minister.

Szef MON zwrócił także uwagę na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

- Mamy świetnych cyberspecjalistów, więc formujemy wojska obrony cyberprzestrzeni i tworzymy odpowiednie narzędzia i struktury, aby zapewnić właściwe warunki służby polskim żołnierzom – poinformował minister.

Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania były także kwestie związane ze współpracą w ramach NATO oraz dwustronną z USA. - W tym roku kontynuujemy rozmowy dotyczące zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce - dodał minister.

Andrzej Duda podkreślał militarny wkład Polski w rozwój Sojuszu, jak również w bezpieczeństwo i budowę stabilności w naszym regionie i na świecie. Prezydent, nawiązując do swoich wizyt m.in. w jednostkach w Żaganiu, Orzyszu, powiedział, że były one dla niego okazją, by przekonać się o tym, że Polska staje się coraz istotniejszym "hubem" obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie.

- Polska będzie zawsze zabiegać o wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony Sojuszu. Jednocześnie Polska będzie się angażować w projekty rozwijające europejską obronność, takie jak stała współpraca strukturalna czy Europejski Fundusz Obronny, zabiegając o to, aby zawsze były one komplementarne względem NATO – mówił Prezydent Andrzej Duda.

- W ubiegłym roku byłem wobec państwa wymagający i taki pozostanę w tym roku. Będę oczekiwał przede wszystkim przyśpieszenia realizowanych zakupów uzbrojenia i wyposażenia, które trafi do Sił Zbrojnych RP. Do priorytetowych zadań będzie należało także sprawne formowanie nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej, formowanie wojsk obrony terytorialnej i wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oczekuję także systematycznego zwiększania liczebności sił zbrojnych RP - powiedział szef MON, zwracając się do uczestników odprawy.

Na zakończenie minister Błaszczak podziękował żołnierzom i pracownikom cywilnym. - Chciałbym Wam serdecznie podziękować za ciężką i wymagającą służbę oraz za dobrą współpracę. Przekażcie, proszę, podziękowania wszystkim żołnierzom i podległym pracownikom. Musimy cały czas pamiętać, że stanowimy jeden zespół i pracujemy na wspólne dobro, jakim jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i naszych obywateli – powiedział minister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2019, 14:36
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ