Newsletter

MPiT: Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wchodzi w życie (komunikat)

09.03.2019, 12:59aktualizacja: 09.03.2019, 12:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Celem Fundacji jest pomoc przy zwiększaniu konkurencyjności polskich firm i ich rozwoju w kierunku przemysłu 4.0. Fundacja ma skupiać się m.in. na upowszechnianiu wiedzy o nowoczesnych procesach technologicznych i produkcyjnych, zarządzaniu zmianą, a także na wspieraniu kadr, rozwoju kompetencji pracowników i budowaniu sieci współpracy.

Zadaniem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości będzie, począwszy od przybliżania przedsiębiorcom tematyki przemysłu 4.0, proponowanie rozwiązań biznesowych, doradztwo strategiczne i budowanie sieci kooperacyjnych, a także dbanie o otoczenie prawno-regulacyjne czy wreszcie dawanie impulsu do podnoszenia poziomu zaawansowania technologicznego polskich przedsiębiorstw. To zarówno działania koordynacyjne, jak i aktywne stymulowanie rynku.

- Analizy pokazują, że sytuacja polskiej gospodarki jest stabilna. Firmy muszą jednak wzmacniać swój potencjał rynkowy. Takim obszarem są nowoczesne technologie i innowacje. Ich rozwój oraz inwestycje w nie pomogą nam utrzymać dobrą koniunkturę gospodarczą – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W ciągu 30 dni od wejścia w życie Ustawy, czyli do 8 kwietnia minister właściwy ds. gospodarki powoła Radę oraz Zarząd Fundacji.

Kolejnymi terminami, które wskazuje ustawa są: nadanie Statutu (po zasięgnięciu opinii Rady) oraz wpis Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego – w ciągu 60 dni od wejścia w życie Ustawy (do 8 maja).

- Najbliższy czas to okres intensywnej pracy. Postęp technologiczny jest czymś, czego nie można zatrzymać, więc ten katalizator, którym ma być Fundacja, powinien zacząć działać jak najszybciej oraz w jak najbardziej skuteczny sposób – podkreślił Marcin Ociepa, wiceminister resortu odpowiedzialny za przygotowanie ustawy.

Platforma będzie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym (szkolenia, doradztwo, przedsięwzięcia integrujące przedsiębiorców w obszarze transformacji cyfrowej). Wsparcie to będzie udzielane podmiotom, które prowadzą działalność na terytorium Polski – przedsiębiorcom, jednostkom zarządzającym klastrami innowacyjnymi, podmiotom działającym na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerom społecznym i gospodarczym.

Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości jest wynikiem realizacji projektu Polska Platforma Przemysłu 4.0, ujętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wskazuje ona reindustrializację jako jeden z filarów nowego modelu gospodarczego dla Polski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ amt/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.03.2019, 12:59
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii