Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Coroczne badanie stosunku do energetyki jądrowej przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2018 r. w gminach Choczewo, Gniewino i Krokowa na Pomorzu, w których znajdują się dwie potencjalne lokalizacje pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino.
W sondażu 69 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. W poszczególnych gminach odsetek zwolenników wahał się od 66 do 73 proc.
66 proc. respondentów poparło budowę elektrowni w pobliżu miejsca ich zamieszkania. To spadek o 1 pkt proc. w ciągu roku. Najwięcej zwolenników atomu w sąsiedztwie było w gminie Choczewo - 74 proc., w gminie Gniewino odsetek ten wynosił 68 proc., a w gminie Krokowa - 62 proc. Tylko w tej ostatniej gminie w ciągu roku poparcie spadło - o 5 pkt proc. W ciągu ostatniego roku w gminach albo nie zmienił się albo spadł odsetek zdecydowanych przeciwników inwestycji.
Sondaż zrealizowała pracownia PBS na próbie 1217 mieszkańców trzech gmin w wieku ponad 17 lat metodą CAPI (wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo). Wywiady przeprowadzano w miejscu zamieszkania respondentów.
W obu rozważanych dla pierwszej elektrowni jądrowej lokalizacjach PGE EJ1 prowadzi dwuletnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które powinny skończyć się tej wiosny. Zgodnie z obecnymi założeniami, wybór ma zostać dokonany na podstawie wyników tych badań.(PAP)
autor: Wojciech Krzyczkowski
wkr/ pś/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.03.2019, 10:21 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |