Newsletter

Sondaż: mieszkańcy gmin popierają budowę elektrowni jądrowej w sąsiedztwie

10.03.2019, 10:21aktualizacja: 10.03.2019, 10:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dwie trzecie ankietowanych mieszkańców gmin, w których może stanąć pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce popiera jej budowę w sąsiedztwie - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie prowadzącej projekt jądrowy spółki PGE EJ1.

Coroczne badanie stosunku do energetyki jądrowej przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2018 r. w gminach Choczewo, Gniewino i Krokowa na Pomorzu, w których znajdują się dwie potencjalne lokalizacje pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino.

W sondażu 69 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. W poszczególnych gminach odsetek zwolenników wahał się od 66 do 73 proc.

66 proc. respondentów poparło budowę elektrowni w pobliżu miejsca ich zamieszkania. To spadek o 1 pkt proc. w ciągu roku. Najwięcej zwolenników atomu w sąsiedztwie było w gminie Choczewo - 74 proc., w gminie Gniewino odsetek ten wynosił 68 proc., a w gminie Krokowa - 62 proc. Tylko w tej ostatniej gminie w ciągu roku poparcie spadło - o 5 pkt proc. W ciągu ostatniego roku w gminach albo nie zmienił się albo spadł odsetek zdecydowanych przeciwników inwestycji.

Sondaż zrealizowała pracownia PBS na próbie 1217 mieszkańców trzech gmin w wieku ponad 17 lat metodą CAPI (wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo). Wywiady przeprowadzano w miejscu zamieszkania respondentów.

W obu rozważanych dla pierwszej elektrowni jądrowej lokalizacjach PGE EJ1 prowadzi dwuletnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które powinny skończyć się tej wiosny. Zgodnie z obecnymi założeniami, wybór ma zostać dokonany na podstawie wyników tych badań.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

wkr/ pś/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.03.2019, 10:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ