Newsletter

MPiT: Inteligentny system zarządzania danymi w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (komunikat)

18.03.2019, 18:22aktualizacja: 18.03.2019, 18:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiło zwycięzcę konkursu realizowanego w projekcie GovTech Polska! Inteligentną wyszukiwarkę informacji, działającą w oparciu o moduł Business Intelligence, wdroży warszawska firma BI Insight, która przygotowała najlepsze rozwiązanie spośród 16 złożonych prac.

GovTech Polska to program otwierający administrację publiczną na współpracę z branżą IT, dzięki któremu firmy technologiczne, niezależnie od rozmiarów, formy prowadzonej działalności czy długości istnienia na rynku, mogą w prosty sposób przystąpić do konkursu na stworzenie aplikacji, algorytmu lub systemu komputerowego w instytucjach publicznych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jako jedno z pierwszych obok miasta Świdnik oraz trzech ministerstw: Finansów, Zdrowia i Cyfryzacji ogłosiło swoje zapotrzebowanie projektowe.

W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości administracja publiczna musi być otwarta na wykorzystywanie nowoczesnych technologii, a dzięki programowi GovTech Polska uczy się jak je skutecznie zamawiać. Mam nadzieję, że po pierwszej edycji programu kolejne instytucje publiczne otworzą się na rodzaj "zwinnych" zamówień i będą zachęcać małe firm do startowania w nich – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dalej dodaje, że "w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii obecnie czekamy na udane wdrożenie systemu dzielenia się wiedzą w ministerstwie, które pozwoli pracownikom szybciej przeszukiwać nasze zasoby, pozyskiwać i udostępniać dane".

Firmy, zainteresowane udziałem, najpierw składały wnioski o dopuszczenie do konkursu, a w następnym kroku koncepcje proponowanych rozwiązań. Spośród najlepszych zostało wybranych pięciu finalistów, którzy korzystając ze wsparcia pracowników administracji, dopracowali prototypy rozwiązań.

Zadanie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zakładało wdrożenie inteligentnej wyszukiwarki informacji wyposażonej w moduł Business Intelligence, która umożliwi pracownikom resortu sprawne zarządzanie wiedzą, informacjami oraz danymi. Spośród 37 chętnych, którzy złożyli wniosek o dopuszczenie do konkursu, 16 firm zdecydowało się złożyć prace, które trafiły do oceny przez Sąd Konkursowy.

Ocena prac konkursowych w programie Govtech była bardzo pouczającym doświadczeniem. Przekonaliśmy się na własnej skórze jak nasze komunikaty i oczekiwania są rozumiane przez przedsiębiorców proponujących rozwiązania na nasze wyzwanie. Doświadczenia tu zdobyte będziemy z pewnością wykorzystywać w kolejnych organizowanych przez nas konkursach - podkreśla zastępca dyrektora Departamentu Innowacji Beata Lubos.

Ocenie podlegały jakość merytoryczna dostarczonego materiału, łatwość i prostota obsługi, funkcjonalność oraz opis sposobu wdrożenia zaproponowanego rozwiązania. Do finału przeszło 5 firm, z zadaniem najlepiej poradziła sobie spółka BI Insight.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to druga instytucja, która zakończyła proces konkursowy. W połowie lutego biorący udział w GovTechu Świdnik wybrał firmę, która pomoże miastu wdrożyć aplikację uszczelniającą system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Po sukcesie pilotażu, który pozwolił zgromadzić 279 rozwiązań na pięć stawianych wyzwań ruszyła rekrutacja instytucji i wyzwań do kolejnej edycji. Planowanych jest maksymalnie 20 wyzwań, których właścicielami będą instytucje publiczne, spółki skarbu państwa lub samorządy. Więcej szczegółów poznamy na przełomie II i III kwartału 2019 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.03.2019, 18:22
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii