Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MF informuje:
Wężową przesyłkę nadaną w Indonezji zatrzymali mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. 10 sztuk skór pytona siatkowego, gatunku zagrożonego wyginięciem i chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES, zostało zatrzymanych w trakcie kontroli przesyłek przez mazowieckich funkcjonariuszy Oddziału Celnego I Pocztowego.
Zawartość paczki nie posiadała wymaganych dokumentów m.in. zezwoleń eksportowych oraz informacji o pochodzeniu skór węży, co nie pozwoliło ustalić, czy zostały one zabrane z naturalnego środowiska czy też były hodowane w celach handlowych.
Pyton siatkowy ze względu na oryginalne wzory na skórze utworzone przez niepowtarzalny układ łusek o różnej pigmentacji jest wykorzystywany do produkcji odzieży, obuwia oraz galanterii skórzanej.
Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej okazu gatunku chronionego przepisami CITES jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz konfiskatą przewożonych okazów.
"Wnikliwe kontrole i zatrzymania, to nie jedyne środki zapobiegania nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin. Edukatorzy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie prowadzą liczne akcje edukacyjne i informacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko po to, by świadomość społeczeństwa w zakresie zwierząt i roślin objętych ochroną była coraz większa" – informuje Anna Szczepańska – Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.03.2019, 09:13 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |