Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prokuratura Krajowa: Odpowiedzą przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i fałszowanie dokumentów (komunikat)

21.03.2019, 11:56aktualizacja: 21.03.2019, 11:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się podrabianiem i przerabianiem na szeroką skalę dokumentów, celem wykorzystania ich jako autentyczne.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku śledztwa, zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od czerwca 2012 roku do stycznia 2017 roku. Grupą kierowała 50-letnia kobieta, a w jej skład wchodziło czterech mężczyzn w wieku od 48 do 72 lat. Kobieta koordynowała skupowanie skradzionych lub utraconych oryginalnych dokumentów, pozyskiwała elementy zabezpieczeń trudnych do podrobienia, odpowiadała za kontakty z osobami zamierzającymi uzyskać fałszywe dokumenty, a także określała terminy i ceny usług oraz fałszowała dokumenty.

Pozostałe cztery osoby fałszowały dokumenty, pozyskiwały oryginały dokumentów, pośredniczyły w przyjmowaniu zamówień i przekazywaniu dokumentów. Jeden z mężczyzn zajmował się również dostarczaniem specjalistycznych narzędzi i sprzętu, takich jak folie poliwęglanowe oraz papier. Oryginalne dokumenty przerabiano wklejając zdjęcia lub wpisując dane określonych osób.

Fałszowali dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy i dyplomy

Proceder dotyczył głównie fałszowania dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, świadectw ukończenia szkół oraz dyplomów. Dokumenty były fałszowane celem wykorzystania ich jako autentyczne zarówno w Polsce, jak i na terenie innych krajów Unii Europejskiej oraz innych państw.

Jak ustalono, z procederu tego członkowie grupy uczynili sobie stałe źródło dochodu. Za sfałszowany dokument członkowie grupy pobierali zapłatę w kwocie od 1500 do 3000 złotych.

Zatrzymania członków grupy

Wszyscy członkowie grupy zostali zatrzymani 14 lutego 2017 roku przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. W wyniku podjętych wówczas czynności, w tym przeszukań miejsc ich zamieszkania, zabezpieczono liczne dokumenty, a także komputery, pieczątki oraz hologramy wykorzystywane do procederu fałszowania.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora w toku postępowania przygotowawczego sąd zastosował wobec sprawców środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Obecnie stosowane są wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Pozostali sprawcy objęci aktem oskarżenia

Aktem oskarżenia objęto również 29 innych osób, którym zarzucono udzielenie pomocnictwa przy fałszowaniu dokumentów albo przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa. Są to głównie osoby, które były zainteresowane uzyskaniem sfałszowanego dokumentu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.03.2019, 11:56
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ