Newsletter

IMPEL SA (9/2019) Odpis dla pożyczek udzielonych przez spółki Grupy Impel do spółki Logistics Sp. z o. o.

29.03.2019, 13:35aktualizacja: 29.03.2019, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 9/2019

Zarząd Impel S.A. informuje, iż w toku przygotowywania i badania sprawozdania finansowego za 2018 rok, w związku z wejściem w życie Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 9 Instrumenty finansowe podjął decyzję o odpisie dla pożyczek udzielonych do spółki Logistics Sp. z o.o. w wysokości 9 096 tys. złotych.

MSSF 9 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku i później, z możliwością wcześniejszego zastosowania. Grupa nie dokonała wcześniejszego wdrożenia MSSF 9 i zastosowała wymogi MSSF 9 retrospektywnie dla okresów rozpoczynających się po 1 stycznia 2018 roku. Zgodnie z dopuszczoną przez standard możliwością, Grupa zrezygnowała z przekształcenia danych porównawczych. Zmiany wyceny aktywów i zobowiązań finansowych na dzień pierwszego zastosowania standardu zostały ujęte w pozycji wyniku finansowego. Zgodnie z opisaną zasadą korekty wynikające z zastosowania nowych zasad do danych porównywalnych ujęto w ciężar kapitału własnego jako wynik z lat ubiegłych, a odsetki rozpoznane w przychodzie za 2018 rok w ciężar wyniku finansowego za rok 2018.

Zgodnie z wymogami MSSF 9, Grupa ocenia pożyczki zgodnie z trzystopniowym modelem utraty wartości określonym w standardzie.

Wpływ MSSF 9 został zidentyfikowany na pożyczkach udzielonych spółce Logistics Sp. z o.o. przez jednostki Impel S.A. oraz spółkę zależną Impel Facility Services Sp. z o.o. w łącznej wysokości 9 096 tys. złotych.

Pomimo odpisu, wynikającego z wymogów jakie nakłada nowo wdrożony standard, Zarząd podtrzymuje dotychczasowe stanowisko prezentowane we wcześniejszych raportach, w sprawie możliwości odzyskania wierzytelności pożyczkowych od Logistics Sp. z o.o.

Potencjalne ryzyko braku spłat tych pożyczek jest związane z toczącymi się postępowaniami sądowymi w Logistics Sp. z o.o. i związanym z tym ryzykiem negatywnego rozstrzygnięcia przed NSA postępowania dot. zwrotu podatku VAT w spółce Logistics Sp. z o.o. (wg informacji spółki, zasadność wnioskowanego przez Logistics Sp. z o.o. zwrotu podatku VAT jest poparta szeregiem orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE). W 2010 roku wobec spółki Logistics Sp. z o.o. wszczęta została kontrola podatkowa dotycząca zasadności zwrotu nadwyżki podatku naliczonego VAT z tytułu dokonywanych w roku 2010 dostaw wewnątrzwspólnotowych (WDT) za okres 10-11.2010 roku. Organ I instancji wydał decyzję odmawiającą zwrotu nadwyżki podatku, którą w dniu 30 września 2014 roku podtrzymał organ II instancji. Spółka złożyła skargę na decyzję organu II instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. W dniu 25 lutego 2015 roku WSA we Wrocławiu wydał orzeczenie (I SA/Wr 2429/14), w którym podtrzymał decyzję organu II instancji. Spółka złożyła skargę kasacyjną od wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z informacji, jakie posiada Zarząd Impel S.A., w dniu 12 stycznia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił niekorzystny dla Logistics Sp. z o.o. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w sprawie rozliczeń podatkowych w VAT za październik i listopad 2010 r. (sygn. I SA/Wr 2429/140). W związku z tym postępowanie w niniejszej sprawie wraca do WSA we Wrocławiu, który został zobowiązany ponownie zweryfikować poprawność decyzji wydanej przez organ podatkowy.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że NSA przyznał rację wysuniętym przez Logistics Sp. z o.o. zarzutom formalnym, zgodnie z którymi uzasadnienie skarżonego wyroku opiera się w istocie na powtórzeniu stanowiska organów podatkowych, nie zawiera rzetelnej analizy sądu i w konsekwencji poddaje w wątpliwość przeprowadzenie kontroli legalności zaskarżonej przez spółkę decyzji.

W dniu 23 maja 2018 roku WSA we Wrocławiu wydał orzeczenie (I SA/Wr 345/18), w którym podtrzymał decyzję organu II instancji i ponownie oddalił skargę. Orzeczenie jest nieprawomocne. Spółka Logistics Sp. z o.o. po otrzymaniu w dniu 5 lipca 2018 r. pisemnego uzasadnienia wyroku WSA złożyła skargę kasacyjną od wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W ocenie Zarządu Impel S.A. zadeklarowanie WDT i zastosowanie 0% stawki VAT jest zasadne i prawidłowo udokumentowane. Spółka Logistics Sp. z o.o. posiada bowiem komplet dokumentacji przewidzianej art. 42 ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług, potwierdzającej wywóz towarów z terytorium kraju oraz dysponuje dokumentami przewidzianymi w ust. 11 tegoż artykułu; jednocześnie spółka miała prawo do odliczenia VAT od przedmiotowych zakupów; w szczególności ze względu na dochowanie wszelkich procedur należytej staranności w przedmiotowej transakcji. W ocenie spółki poprawność jej stanowiska potwierdza szereg orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, np. orzeczenia TSUE w sprawach C-642/11, C-643/11, C 285/11, C-33/13 oraz C-563/11. Na dzień bilansowy należność z tytułu VAT będąca przedmiotem postępowania wynosi 9 778 tys. zł. Spółka nie jest w stanie określić, w jakim terminie zostaną zakończone wyżej wymienione postępowania.

Pożyczki, udzielone przez spółki Grupy Impel (tj. Impel S.A. oraz Impel Facility Services Sp. z o.o.) do spółki Logistics Sp. z o.o. zostały w 2015 roku zabezpieczone poprzez ustanowiony przez sąd zastaw rejestrowy na należności od Skarbu Państwa z tyt. zwrotu podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 rozporządzenia MAR - informacja poufna

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2019, 13:35
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii