Newsletter

Microsoft i BMW Group wdrażają otwartą platformę produkcyjną

02.04.2019, 18:35aktualizacja: 02.04.2019, 18:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Firmy współpracują w ramach nowej inicjatywy napędzającej rozwój otwartego przemysłowego internetu rzeczy i wspierają powstawanie społeczności twórców przyszłych rozwiązań przemysłu 4.0.

- Ramy technologiczne i otwarta społeczność pozwalają na dzielenie się rozwiązaniami fabryk inteligentnych w sektorze motoryzacyjnym i produkcyjnym w celu znacznego przyspieszenia przyszłego rozwoju przemysłowego internetu rzeczy.

- Wykorzystując przemysłowe przypadki użycia i prosty kod, członkowie społeczności i partnerzy będą mieli możliwość opracowywania własnych usług i rozwiązań.

- Wykorzystując platformę przemysłowego internetu rzeczy w chmurze Microsoft Azure, otwarta platforma produkcyjna ma zapewnić architekturę referencyjną z elementami typu open source na bazie otwartych standardów przemysłowych i otwartego modelu danych.

- Do końca roku 2019 ma zostać zrealizowany cel zgromadzenia początkowej grupy czterech do sześciu partnerów i wdrożenia co najmniej 15 przypadków użycia w wybranych środowiskach produkcyjnych.

- Producenci i dostawcy, w tym firmy spoza branży motoryzacyjnej, będą zachęcani do przyłączenia się do społeczności.

HANOWER, Niemcy, 2 kwietnia 2019 r. /PRNewswire/ -- W dniu dzisiejszym na targach Hannover Messe firmy Microsoft Corp. i BMW Group ogłosiły powołanie nowej inicjatywy umożliwiającej szybsze, wydajniejsze kosztowo innowacje w sektorze produkcyjnym. W dzisiejszej branży produkcyjnej szybkość i rentowność produkcji może być ograniczana przez złożone, własnościowe systemy prowadzące do powstawania silosów danych i mniejszej produktywności. Otwarta platforma produkcyjna (ang. Open Manufacturing Platform; OMP) ma na celu przełamanie tych barier przez utworzenie otwartej struktury technologicznej i społeczności przekraczających granice branż. Inicjatywa ma wspierać rozwój rozwiązań fabryk inteligentnych, a wspierana będzie przez członków OMP z branży motoryzacyjnej i szerzej rozumianego sektora produkcyjnego. Celem współpracy jest znaczące przyspieszenie przyszłego rozwoju przemysłowego internetu rzeczy, zmniejszenia czasu do wartości i zwiększenia wydajności produkcyjnej, przy jednoczesnym radzeniu sobie z powszechnymi wyzwaniami przemysłowymi.

Bazując na platformie przemysłowego internetu rzeczy Microsoft Azure, OMP ma zapewnić członkom społeczności dostęp do architektury referencyjnej z komponentami typu open source opracowanymi na podstawie otwartych standardów przemysłowych i otwartego modelu danych. Poza ułatwieniem współpracy podejście na bazie platformy ma otworzyć i ustandaryzować modele danych do tej pory przechowywanych we własnościowych systemach, co prowadzi do możliwości analityki i uczenia maszynowego. Korzystając z przemysłowych przypadków użycia i przykładowego kodu, członkowie społeczności i inni partnerzy będą mogli opracowywać własne usługi i rozwiązania, jednocześnie utrzymując kontrolę nad danymi.

„Microsoft łączy siły z BMW Group w zakresie transformacji w wydajności produkcji cyfrowej w całej branży – skomentował Scott Guthrie, wiceprezes wykonawczy Microsoft Cloud + AI Group. – Nasze zobowiązanie do utworzenia otwartej społeczności przyczyni się do utworzenia nowych możliwości współpracy w całym produkcyjnym łańcuchu wartości” – dodał wiceprezes.

Licząc obecnie 3000 urządzeń, robotów i autonomicznych systemów transportowych podłączonych do platformy internetu rzeczy BMW Group na bazie chmury Azure, internetu rzeczy i sztucznej inteligencji Microsoft, BMW Group planuje podzielić się ze społecznością OMP początkowymi przypadkami użycia. Jednym z przykładów jest wykorzystanie przez firmę platformy internetu rzeczy w drugiej generacji autonomicznych systemach transportowych w zakładzie BMW Group w Regensburgu w Niemczech, jednym z 30 zakładów produkcji i montażu BMW na świecie. Ten przypadek użycia umożliwił BMW Group znacząco uprościć procesy logistyczne przez centralną koordynację systemu transportowego, tym samym prowadząc do zwiększenia wydajności logistyki. W przyszłości to i inne zastosowania, w tym cyfrowe pętle informacyjne, cyfrowe zarządzanie łańcuchem dostaw i konserwacja predykcyjna będą dostępne i opracowywane w społeczności OMP.

„Opanowanie złożonego zadania produkcji zindywidualizowanych produktów premium wymaga innowacyjnej informatyki i oprogramowania – skomentował Oliver Zipse, członek zarządu BMW AG, Production. – Łączność zakładów i systemów, a także bezpieczna integracja partnerów i dostawców są szczególnie ważne. Polegamy na chmurze od 2016 r. i ciągle opracowujemy nowe podejścia. Otwarta platforma produkcyjna jest kolejnym krokiem. Chcemy, aby nasze rozwiązania były dostępne dla innych firm i wspólnie będziemy wykorzystywać potencjał do zapewnienia silnej pozycji na rynku w dłuższej perspektywie” – dodał członek zarządu.

Platforma OMP jest kolejnym krokiem w ewolucji długofalowej współpracy technologicznej BMW Group i Microsoft, a także potwierdza wzajemne zaangażowanie w innowacje i tworzenie szans na wspólny sukces w całej branży. Dzięki OMP członkowie społeczności będą mieli większe możliwości wydobycia potencjału danych, przez co będą mogli tworzyć i integrować rozwiązania branżowe szybciej i bezpieczniej, a to z kolei pozwoli na wnoszenie wkładu i uczenie się od innych organizacji.

Platforma OMP będzie zaprojektowana w odpowiedzi na powszechne wyzwania branżowe, w tym łączność urządzeń i integracja systemów w zakładach. Takie podejście pozwoli na wielokrotne wykorzystywanie rozwiązań oprogramowania przez producentów OEM, dostawców i innych partnerów, tym samym znacząco zmniejszając koszty implementacji. Na przykład standard w robotyce autonomicznych systemów transportowych na bazie ROS w produkcji i logistyce trafi do platformy OMP i będzie dostępny dla wszystkich. Platforma OMP będzie także kompatybilna z istniejącą architekturą referencyjną przemysłu 4.0, wykorzystując branżowy standard interoperacyjności OPC UA.

„Są to bardzo dobre wieści dla branży produkcyjnej – skomentował Stefan Hoppe, prezes i główny dyrektor wykonawczy

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2019, 18:35
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ