Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Cyfryzacja i zdrowie? To się nie dodaje – tak stwierdzi wielu. Udowadniamy, że jest inaczej. Dajemy receptę jak to połączyć, by zadziałało.
W najbliższą niedzielę (7 kwietnia) – Światowy Dzień Zdrowia. To dobry pretekst, by o nie zadbać, także online. Jak? Już tłumaczymy.
Bez bólu głowy
E-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia – to tylko niektóre nowości, które dla pacjentów w ostatnim czasie przygotowało Ministerstwo Zdrowia. My, czyli Ministerstwo Cyfryzacji, dajemy klucz, dzięki któremu szybko i bez wysiłku z nich skorzystasz. Co to takiego? Profil Zaufany (PZ).
Po co pacjentowi Profil Zaufany? M.in. po to, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które daje dostęp do naszej historii e-recept i e-skierowań. IKP sprawdzi się również w sytuacji, w której zapomnisz, jaką dawkę leku lekarz przepisał Twojemu dziecku. To tam łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zweryfikujesz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej.
– To właśnie Profil Zaufany gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z Internetowego Konta Pacjenta – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – PZ to potwierdzony zestaw danych, które – w e-usługach podmiotów publicznych – jednoznacznie identyfikują jego posiadacza. Jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć – dodaje szef MC.
Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Dzięki Profil Zaufanemu jego właściciel jest wiarygodny i może być spokojny, że nikt się pod niego nie podszyje.
Natychmiastowe działanie
Z Internetowego Konta Pacjenta może korzystać każdy, kto ma Profil Zaufany. Wystarczy, że się zaloguje. Konto zostanie założone od razu – przy pierwszym logowaniu.
Uwaga! Jeśli nie masz Profilu Zaufanego – nie skorzystasz z ułatwień, jakie daje IKP. PZ to jedyny sposób, by mieć do nich dostęp. A Internetowe Konto Pacjenta daje Ci naprawdę wiele nowych możliwości, m.in.:
- otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,
- otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu, jak i po konsultacji telemedycznej – na odległość.
Oto dwa proste kroki, dzięki którym uzyskasz dostęp do Internetowego Konta Pacjenta:
Krok 1: Załóż Profil Zaufany – jeżeli jeszcze go nie posiadasz.
Zrobisz to w kilka minut. Masz dwie opcje.
Opcja 1: W systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego. Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
Opcja 2: Profil Zaufany możesz założyć również bez wykorzystania do tego celu bankowości elektronicznej - przez Internet, potwierdzając go w punkcie potwierdzającym. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl, wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. Odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.
Pełna lista punktów potwierdzających https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList
Krok 2: Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego https://pacjent.gov.pl/
Świetnie! Masz już dostęp do wszystkich funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta.
PAMIĘTAJ! Logowanie do IKP poprzez Profil Zaufany, gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych.
Lek na całe zło
– Profil Zaufany przyda się także w wielu innych sytuacjach. Jeśli wyjeżdżamy za granicę i mamy wątpliwości, czy – w razie potrzeby – miejscowi lekarze uznają nasze ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Najszybciej można to zrobić przez Internet. Oczywiście dzięki Profilowi Zaufanemu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Każdy, kto ją posiada, a przebywa na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Sprawdź, jak wyrobić EKUZ przez Internet https://obywatel.gov.pl/ochrona-zdrowia-i-ubezpieczenia-spoleczne/ekuz-wniosek-o-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego#scenariusz-przez-epuap
A może chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub sprawdzić, czy Twój pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń? To także możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi i potwierdzisz swoją tożsamość. Jak? Przez Profil Zaufany.
Nasza rada: załóż Profil Zaufany już dziś, choćby profilaktycznie
Dużo zdrowia!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.04.2019, 18:25 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |