Newsletter

MŚ: Moja ekotorba nie tylko od święta (komunikat)

13.04.2019, 15:59aktualizacja: 13.04.2019, 15:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

W sobotę poprzedzającą Święta Wielkanocne minister Henryk Kowalczyk, wraz z wiceministrem Sławomirem Mazurkiem, wręczali mieszkańcom Otwocka ekotorby. W ten symboliczny sposób kierownictwo Ministerstwa Środowiska zachęcało odwiedzających lokalny targ do korzystania z toreb wielokrotnego użytku.

Cykl życia foliówek jest niezwykle krótki. Jak wynika z badań zleconych przez Ministerstwo Środowiska w 2018 r., 16,4% respondentów wyrzuca je już po pierwszym użyciu. Później stają się one odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Wyrzucane w miejscach do tego nieodpowiednich (np. lasach) stają się także zagrożeniem dla życia i zdrowia zwierząt.

„Cieszy nas fakt, że coraz więcej Polaków wybiera torby wielokrotnego użytku. Chcemy jednak, aby korzystanie z ekotoreb było nieodłącznym elementem codziennych zakupów nas wszystkich, bo takie torby są trwałe i będą nam służyły dłużej. Dlatego poprzez akcje takie jak ta dzisiaj w Otwocku zachęcamy Polaków do wspólnego dbania o środowisko i ograniczania używania tzw. foliówek” - podkreślił minister Henryk Kowalczyk.

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby z tworzywa sztucznego, oferowane przy kasach, zostały objęte tzw. opłatą recyklingową. Jak pokazują badania, 2/3 Polaków deklaruje, że obecna cena torebek foliowych zniechęca do ich kupna.

„Wprowadzona w ubiegłym roku opłata recyklingowa za lekkie torby z tworzywa sztucznego miała na celu zmianę naszych zakupowych nawyków, zastanowienia się, czy rzeczywiście za każdym razem taka foliówka jest nam potrzebna” – zaznaczył minister Kowalczyk. „Dziś widzimy, że jej wprowadzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród społeczeństwa i coraz więcej osób zabiera na zakupy własną ekotorbę” – dodał.

Przy okazji akcji rozdawania ekotoreb, kierownictwo MŚ zwracało również uwagę na problem związany z marnotrawieniem żywności. Z badań świadomości ekologicznej Polaków wynika, że wśród trzech najczęściej wskazywanych przyczyn marnowania jedzenia w gospodarstwach domowych jest m.in. zakup zbyt dużych ilości artykułów spożywczych. A okres świąteczny to właśnie czas, kiedy zdarza nam się kupować zdecydowanie więcej żywności niż potrzebujemy.

„Marnotrawienie jedzenia to problemem nie tylko społeczny i ekonomiczny, ale również środowiskowy. Dlatego robiąc przedświąteczne zakupy, nie przesadzajmy z zapasami żywności, żeby nie stawała się ona później odpadem. A podczas zakupów, nie tylko tych świątecznych, korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku” - apelował wiceminister Sławomir Mazurek.

Zobacz Jednotematyczne badania świadomości ekologicznej mieszkańców Polski. Gospodarka odpadami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.04.2019, 15:59
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ