Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Nie musisz brać wolnego, czy zwalniać się wcześniej z pracy. Możesz wysłać online pismo ogólne do urzędu. Od początku 2019 roku zrobiło to ponad 123 tysiące osób. Pismo ogólne służy do komunikacji z administracją w sprawach, które możesz załatwić przez Internet i które nie mają oddzielnych formularzy. Za jego pomocą możesz zadać pytanie, napisać wyjaśnienie, złożyć zażalenie, żądanie, podanie lub wniosek.
Jak to zrobić?
Wejdź na Obywatel.gov.pl lub gov.pl i wybierz kartę produktu "Wyślij pismo ogólne".
Uzupełnij formularz na komputerze i wyślij na elektroniczną skrzynkę podawczą. Po chwili dostaniesz elektroniczne urzędowe poświadczenie przedłożenia pisma (UPP). To potwierdzenie jest tak samo ważne jak potwierdzenie odbioru listu poleconego, który wysyłasz pocztą tradycyjną. Zanim wyślesz pismo, sprawdź, czy nie ma formularza dla twojej sprawy - na przykład jeśli chcesz mieć dostęp do informacji publicznej, wyślij specjalny formularz do tego przeznaczony.
Załóż Profil Zaufany
Do skorzystania z usługi potrzebny jest Profil Zaufany, który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość.
Do kogo można wysłać pismo ogólne
Pismo ogólne możesz skierować do urzędu lub innego podmiotu publicznego, który ma elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP. Są to na przykład ministerstwa, urzędy gminy, urzędy centralne, urzędy skarbowe, szkoły publiczne, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanepid. Za skorzystanie z pisma ogólnego nie zapłacisz ani grosza.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.04.2019, 14:27 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |