Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Francji (komunikat)

18.04.2019, 18:42aktualizacja: 18.04.2019, 18:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Strona polska docenia oferowaną przez format V4+ możliwość regularnych konsultacji z kluczowymi partnerami europejskimi Grupy Wyszehradzkiej – powiedział minister Czaputowicz po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych V4 i Francji w Bratysławie.

Organizowane przez słowacką prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4) spotkanie szefów dyplomacji państw V4 i Francji miało na celu identyfikację możliwych pól współpracy, zarówno w zakresie spraw europejskich, jak i kwestii globalnych. Sesję z udziałem francuskiego ministra do spraw Europy i zagranicznych Jean-Yves Le Driana poprzedziło spotkanie koordynacyjne ministrów w gronie V4, które pozwoliło omówić bieżące zagadnienia współpracy w ramach grupy. Strona słowacka zaprezentowała także plany dotyczące nadchodzących spotkań ministerialnych w ramach prezydencji słowackiej w V4.Z francuskim ministrem rozmawiano na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie i o kwestiach obronności w UE. Minister Czaputowicz przedstawił m.in. stan prac nad dalszym rozwojem procesu warszawskiego, zachęcając wszystkich uczestników dzisiejszych rozmów w Bratysławie do udziału w powstających grupach roboczych dotyczących m.in kwestii humanitarnych, nieproliferacji broni czy bezpieczeństwa energetycznego.

Wśród tematów dyskusji znalazły się też relacje transatlantyckie. - Z punktu widzenia Polski stosunki z USA są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Chcemy zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, bo to zwiększa nasze bezpieczeństwo - powiedział szef polskiej dyplomacji. - Inne państwa V4 dostrzegają znaczenie zwiększenia tej obecności w Europie.

Rozmówcy zgodzili się, że należy konsekwentnie nakłaniać Rosję, jako stronę konfliktu, do wypełniania jej zobowiązań oraz do przestrzegania prawa międzynarodowego. - Doceniamy współpracę z Francją w zakresie polityki UE wobec Rosji, w szczególności w kwestii sankcji – ocenił szef polskiej dyplomacji.

Rozmowy dotyczyły ponadto przyszłości UE w kontekście brexitu, wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz oczekiwań wobec szczytu UE w Sybinie. Minister Czaputowicz omówił przygotowania do organizowanego w Warszawie spotkania szefów rządów państw, które wstąpiły do UE po 2004 r., w związku z 15. rocznicą największego rozszerzenia Unii.

Ministrowie rozmawiali również o tym, jak reformować i modernizować UE, by sposób jej funkcjonowania był akceptowany przez jej obywateli. - Z państwami V4 podzielamy spójną wizję UE, mamy nadzieję, że zapewni ona rozwój Unii, a także poparcie jej obywateli - powiedział minister Czaputowicz. Minister Czaputowicz zwrócił uwagę na znaczenie konkurencyjności UE. Jednocześnie zaznaczył, że Polska sprzeciwia się stosowaniu środków protekcjonistycznych. - Aby Europa pozostała silna, by pozostała konkurencyjna, cztery swobody muszą być wzmocnione? - podkreślił. - Mamy poczucie, że to my przyczyniamy się do wzrostu gospodarczego UE, a co za tym idzie - jej pozycji w świecie - dodał.

Ministrowie omówili ponadto kwestie Bałkanów Zachodnich oraz wschodniego sąsiedztwa UE. Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz poinformował partnerów o przebiegu ubiegłotygodniowego spotkania ministerialnego procesu berlińskiego w Warszawie, a także przedstawił priorytety i stan przygotowań do szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu br.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.04.2019, 18:42
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ