Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Arabii Saudyjskiej- Jesteśmy zainteresowani szeroką wymianą informacji i poglądów na temat wyzwań regionalnych i międzynarodowych oraz wzmocnieniem współpracy dwustronnej z naszymi saudyjskimi partnerami na arenie międzynarodowej - podkreślił minister Jacek Czaputowicz w trakcie jednodniowej wizyty w Królestwie Arabii Saudyjskiej.? Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Rijadzie z ministrem spraw zagranicznych Ibrahimem bin Abdulazizem bin Abdullahem Al Assafem i ministrem stanu ds. zagranicznych Adelem bin Ahmedem Al Jubeirem. Głównymi tematami rozmów między Polską a Arabią Saudyjską było pogłębienie relacji dwustronnych poprzez rozwój współpracy gospodarczej, wojskowej, pomocowej, kulturalnej i naukowo-akademickiej oraz poszerzenie bazy prawno-traktatowej. Rozmowy z ministrem Al Assafem? poświęcone były przede wszystkim zacieśnianiu współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. Szef saudyjskiego MSZ wyraził zadowolenie z rosnącej wymiany handlowej między Polską a Arabią Saudyjską. W czasie rozmów poruszono także perspektywy rozwoju współpracy obronnej. Arabia Saudyjska jest dla Polski ważnym strategicznie partnerem w regionie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu. Polska dąży do dalszego rozwoju współpracy w tym obszarze i poszerzenia jej o handel sprzętem wojskowym produkowanym przez polskie firmy. Ministrowie rozmawiali także m.in. o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego.
Minister Jacek Czaputowicz przywołał ponadto w trakcie spotkania istotny potencjał współpracy polsko-saudyjskiej w sektorach nowych i zielonych technologii oraz IT, zwrócił też uwagę strony saudyjskiej na polskie inwestycje infrastrukturalne oraz rozwijające się polskie start-upy.
Szefowie polskiego i saudyjskiego MSZ omówili także problematykę europejską, w szczególności związaną z brexitem. Minister Jacek Czaputowicz przedstawił m.in. polską ocenę sytuacji na Ukrainie i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali ponadto o zacieśnianiu polsko-saudyjskiej współpracy w dziedzinie kultury, zwłaszcza w świetle zbliżających się w przyszłym roku obchodów 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami.?
Z kolei z ministrem stanu Al Jubeirem szef polskiego MSZ omówił przede wszystkim sytuację w regionie Bliskiego Wschodu - Syrii, Iraku, Jemenie, Sudanie oraz Libii. Ministrowie zwrócili uwagę na zbieżność stanowisk Polski i Arabii Saudyjskiej w licznych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami terrorystycznymi w regionie.
Minister Jacek Czaputowicz poinformował stronę saudyjską o dalszych etapach realizacji postanowień tzw. Procesu Warszawskiego zapoczątkowanego spotkaniem ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbyło się w Warszawie w lutym br., prezentując w szczególności kwestię planowanych grup roboczych. - Arabia Saudyjska jest jednym z najważniejszych państw regionu, ma bogate doświadczenie w radzeniu sobie z licznymi wyzwaniami bezpieczeństwa. Jest w związku z tym bardzo ważnym partnerem dla Polski i Stanów Zjednoczonych do współpracy w ramach Procesu Warszawskiego – zauważył minister Czaputowicz.
W trakcie konsultacji ministrowie odnieśli się również do możliwości współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej i rozwojowej. Jednym z celów wizyty było zainicjowanie współpracy polsko-saudyjskiej w projektach pomocowych w krajach trzecich. Ważnym punktem rozmów była również kwestia wymiany poparć, w tym promocja kandydatury Polski na członka Rady Praw Człowieka (2020-2022).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2019, 22:43 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |