Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Czy trasa Via Carpatia zmieni geopolitykę w Europie, tego do końca nie wiemy, ale z pewnością zmieni gospodarkę w tej części kontynentu" - powiedział w niedzielę szef KIG, odnosząc się do wypowiedzi Kaczyńskiego podczas regionalnej konwencji wyborczej PiS do europarlamentu, która odbyła się w Białymstoku
"Budowa szlaku Via Capratia, to ogromny potencjał rozwojowy dla wschodnich obszarów Polski, które były do tej pory mocno niedoinwestowane" - stwierdził. Dodał, że taka inwestycja, "to szansa na przyciągnięcie kapitału w regiony, które odstawały od średniej krajowej, nie mówić o unijnej".
Arendarski uważa, że budowa trasy łączącej południe Europy z północą, która przebiega przez wschodnie tereny Polski, jest dla nas nie tylko kwestią wewnętrznych korzyści gospodarczych, ale też o znaczeniu strategicznym i bezpieczeństwa międzynarodowego. W jego opinii ten szlak przybliży Ukrainę do Zachodu.
"W naszym interesie jest, aby Ukrainę wiązać z Europą, a nie pozostawiać pod wpływem Rosji" - podkreślił. Dodał, że "rozwój infrastruktury na wschodzie Polski, przysłuży się także wzmocnieniu naszych - całkiem niezłych - relacji gospodarczych z Białorusią".
Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Całkowita długość tego szlaku w Polsce to ok. 760 km. (PAP)
lgs/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.04.2019, 20:50 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |